Pierwszy raz w lidze przeciwko KSZO

Do pierwszego meczu pomiędzy tymi zespołami doszło 10 września 1997 roku, kiedy drugoligowy Ruch zwyciężył 1:0 w dogrywce po bramce głową Mariana Janoszki w 115 minucie gry, uzyskując awans do piątej rundy Pucharu Polski. Był to ten pamiętny sezon, który zakończył się dla Ruchu dopiero w ćwierćfinale tych rozgrywek, po porażce w rzutach karnych z Górnikiem w Zabrzu. W lidze świętowaliśmy wówczas jedny w historii klubu awans do Ekstraklasy. KSZO w tym sezonie przeżywało zaś gorycz spadku do drugiej ligi.
Takim samym wynikiem zakończyło się spotkanie rozgrywane dwanaście lat później. Zwycięską bramkę w dniu 29 lipca 2009 roku w rundzie przedwstępnej Remes Pucharu Polski zdobył pięknym strzałem z rzutu wolnego Adrian Mielec w 16 minucie meczu. Podobnie jak w 1997 roku, tak i przed ponad dwunastu miesięcy, nasz rywal był reprezentantem o klasę wyższego poziomu rozgrywkowego.

W Ruchu Radzionków ze składu, który wystąpił przed ponad rokiem przeciwko drużynie z Ostrowca Świętokrzyskiego pozostało sześciu piłkarzy, w tym kontuzjowany obecnie Damian Kaciczak. Po stronie KSZO aż dziesięciu zawodników z kadry na sezon 2010/2011 pamiętać może tę porażkę swojego zespołu z boiska.