Podsumowanie 22 kolejki pierwszej ligi

Dwudziesta druga kolejka pierwszej ligi rozpoczęła się właśnie w Gliwicach, gdzie ponad pięciotysięczna widownia oglądała ładne bramki i dobrą grę Piastunek na Arenie Orłów. Piast faktycznie zapowiada walkę o awans do Ekstraklasy, a po takim zwycięstwie jak to ostatnie ciężko odmówić Gliwiczanom szans na włączenie się do walki o awans.

W Polkowicach natomiast ambicje mają zdecydowanie inne, bo tamtejszy Klub Sportowy wciąż grzeje miejsce w strefie spadkowej. W sobotę, polkowiczanie postawili jednak ważny krok w kierunku utrzymanie się w rozgrywkach. Mimo tego, że na Dolny Śląsk przyjechała drużyna z pierwszej piątki tabeli, to Górnicy poradzili sobie z Kolejarzem i w minimalnym rozmiarze wygrali to spotkanie, co pozwoliło im wyprzedzić Dolcan i zrównać się punktami z Wisłą Płock.

Bramek nie zobaczyli w ten weekend kibice z Łęcznej i Świnoujścia. Do Łęcznej, w nietypowej roli gospodarza przyjechał Dolcan, a piłkarze Bogdanki nie zdołali udowodnić swojej wartości, co kosztowało ich spadek na siódmą pozycję w tabeli i zweryfikowało szanse na awentualne miejsce na podium. GKS Katowice wyjechał natomiast do Świnoujścia, by po porażce na inaugurację z Ruchem Radzionków zwyciężyć z Flotą i oddalić od siebie widmo spadku. Rzeczywistość dla GieKSy okazałe się jednak poraz kolejny smutniejsza, bo Flota nie dała sobie wyrwać kompletu punktów i ostatecznie również w Świnoujściu padł bezbramkowy remis.

Dobrą formę wiosną prezentuje Ruch Radzionków. Po niespodziewanym zwycięstwie w Katowicach, tym razem Cidry na przywitanie z własną publicznością sprawił jej jeszcze większą nespodziankę, bowiem publiczność w Radzionkowie zobaczyła aż pięć bramek i wysokie zwycięstwa nad predendującym do awansu Zawiszą Bydgoszcz. Swoją wartość dla drużyny Ruchu potwierdzić nwy nabytek, Idrissa Cisse, który zdobył dla swojego nowego klubu dwie, ważne bramki. Dobrą zmiane dał natomiast Łukasz Tumicz, który dwoma trafieniami w doliczonym czasie gry dobił odsłoniętego Zawiszę.

Swojej szansy na odskoczenie od czerwonej strefy zmarnowała natomiast Olimpia Grudziądz. Kiedy na stadionie w Grudziądzu gospodarze w ciągu zaledwie dwóch minut dwukrotnie umieścili piłkę w bramce Nafciarzy z Płocka nikt chyba się nie spodziewał, że Olimpia nie zdobędzie kompletu punktów. Taki scenariusz stał się jeszcze bardziej odległy przy trafieniu na 3:0. Czerwona kartka mogła trochę zmienić, jednak taka zmiana wyniku była trudna do przewidzenia, jednak ostatecznie Wisła zdołała odrobić stratę trzech bramek i Grudziądz opuścić z jednym punktem, który pozwolił uniknąć spadku do strefy spadkowej.

Niespodziewanej porażki w Nowym Sączu doznał lider z Szczecina. Pogoń przejechała całą Polskę, by w Nowym Sączu zmierzyć się z drużyną z dolnej części tabeli. Sandecja postawiła jednak gościom trudne warunki i w efekcie na własnym boisku to piłkarze z Nowego Sącza odnotowali ważne zwycięstwo, co jednak nie odebrało Pogoni pozycji lidera. Portowcy dzięki porażcce Zawiszy wciąż mają czteropunktową przewage nad drugą drużyną w tabeli.

A tą aktualnie drugą siłą rozgrywek jest Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Drużyna, która w tamtym sezonie walczyła do samego końca rozgrywek o utrzymanie, tym razem wyrasta na największą ich niespodziankę. Do Małopolski przyjechała zdeterminowana, uskrzydlona zwycięstwem nad Sandecją Polonia Bytom, która do ostatnich minut próbowała wywalczyć jakiekolwiek punkty. Ostatecznie jednak widmo spadku tym razem nie oddaliło się od spadkwicza z Ekstraklasy, bo po bramcę byłego zawodnika Polonii, Emila Drozdowicza, to Termalica zwyciężyła w tym jedynym, niedzielnym spotkaniu dzięki czemu w Niecieczy mogli cieszyć się z powrotu na premiowowaną awansem drugą lokatę.

Wyniki spotkań 22 kolejki:

Piast Gliwice – Warta Poznań 3:0 (1:0)
1:0 – Jurado 33′
2:0 – Lisowski 51′
3:0 – Jurado 56′

KS Polkowice – Kolejarz Stróże 1:0 (1:0)
1:0 – Janus 26′

Dolcan Ząbki – Bogdanka Łęczna 0:0

Flota Świnoujście – GKS Katowice 0:0

Ruch Radzionków – Zawisza Bydgoszcz 4:1 (1:0)
1:0 – Cisse 2′
2:0 – Cisse 65′
2:1 – Gevorgyan 81′
3:1 – Tumicz 90′
4:1 – Tumicz 90′

Olimpia Grudziądz – Wisła Płock 3:3 (3:1)
1:0 – Frańczak 23′
2:0 – Dąbrowski 25′
3:0 – Dąbrowski 38′
3:1 – Ricardinho 40′
3:2 – Jakubowski 82′
3:3 – Biliński 84′

Olimpia Elbląg – Arka Gdynia 1:4 (0:1)
0:1 – Flis 39′
1:1 – Chałas 62′
1:2 – Mazurkiewicz 66′
1:3 – Jędrzejowski 79′
1:4 – Flis 90′

Sandecja Nowy Sącz – Pogoń Szczecin 1:0 (0:0)
1:0 – Majkowski 62′

Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Polonia Bytom 1:0 (1:0)
1:0 – Drozdowicz 17′