Zapowiedź trzydziestej kolejki pierwszej ligi

Jak w poprzednich kolejkach tak i tym razem spotkania nadchodzącej kolejki możemy podzielić na te o stawkę, jaką jest awans, czy utrzymanie, oraz na te, w których zawodnicy grają już bez większej presji, tylko o zajęcie najlepszego, możliwego miejsca na koniec rozgrywek. Spotkanie w Nowym Sączu, gdzie Sandecja podejmie GKS Katowice należy zakwalifikować do tej ostatniej grupy. Mimo, że na półmetku rozgrywek Sandecja walczyła jeszcze o awans, a „Gieksa” broniła się przed kompromitującym spadkiem, to w tym momencie obie drużyny dzieli osiem ligowych punktów, a łączy ten sam cel, jakim jest zakończenie ligowych zmagań na jak najwyższym miejscu i włączenie się do walki o awans już w przyszłym sezonie.
Inaczej sytuacja wygląda w Świnoujściu, gdzie Flota mogła w poprzedniej kolejce zbliżyć się na zaledwie punkt do drugiego w tabeli Podbeskidzia, jednak ostatecznie „Wyspiarze” nie sprostali przed własną publicznością zdecydowanie niżej notowanemu rywalowi ze Stróż, czego efektem jest wciąż możliwa do odrobienia, aczkolwiek z pewnością niemała, czteropunktowa strata do „Górali”. Tym razem Flotę czeka niełatwe spotkanie wyjazdowe z Górnikiem Polkowice, który przed własną publicznością prezentuje się naprawdę dobrze.
W Poznaniu cieszą się już z zapewnienia sobie sporej, bo dziesięciopunktowej przewagi nad strefą spadkową, ale kto by przypuszczał, że celem najlepszej wiosną drużyny jest zaledwie utrzymanie się w rozgrywkach? Za to MKS Kluczbork, który w sobotę zagra na stadionie miejskim w Poznaniu wciąż musi walczyć o utrzymanie, jednak czy ta motywacja wystarczy na stawienie czoła ogarniętej „Zieloną Rewolucją” Warcie?
Już na początku pisaliśmy o wciąż walczącym o utrzymanie Dolcanie Ząbki, jednak dla najsłabszej drużyny ligi każdy mecz jest walką o przetrwanie, dlatego do Radzionkowa trener Podoliński ze swoją drużyną nie może przyjechać nastawiony na grę na remis, a jak wiemy „Cidry” lubią grać przeciw drużynom, które stawiają na ofensywę, dlatego to właśnie gospodarzy tego spotkania trzeba stawiać w roli faworyta, a zwycięstwo Ruchu może już definitywnie pogrzebać szansę Dolcanu na utrzymanie się w pierwszoligowej stawce.
Do Wodzisławia Śląskiego na mecz z Odrą zawita lider rozgrywek, Łódzki Klub Sportowy. Łodzianom udało się wreszcie odskoczyć reszcie stawki i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to lider już w najbliższy wtorek, meczem z Katowicami może przypieczętować awans do Ekstraklasy. Jednak to najbardziej optymistyczna dla ŁKS-u wersja przebiegu najbliższego tygodnia. Z pewnością Odra na własnym stadionie będzie chciała postawić gościom trudne warunki do gry, a to głównie za sprawą nieciekawej sytuacji w jakiej aktualnie znajduje się drużyna z południa kraju. Tak jak dla ŁKS-u zwycięstwo w tym spotkaniu może odegrać sporą rolę w perspektywie awansu, to dla gospodarzy trzy punkty w tak trudnym meczu będą zapewne milowym krokiem w kierunku utrzymania się na zapleczu Ekstraklasy.
Nie łatwiejsze zadanie niż lidera czeka drugą siłę ligi, jaką aktualnie jest Podbeskidzie Bielsko-Biała. Bielszczanie swoje spotkanie rozegrają na własnym terenie, jednak rywal w postaci Bogdanki Łęczna nie wróży Góralom łatwej przeprawy. A na ewentualne potknięcie się Podbeskidzie czeka Flota Świnoujście.
Mecz, którego stawką może być byt w pierwszej lidze czeka nas w Niecieczy, gdzie Termalica Bruk-Bet podejmie KSZO. Obie drużyny sąsiadują ze sobą mając na koncie identyczną ilość, trzydziestu punktów, co czyni to spotkanie meczem o przysłowiowe sześć oczek. Zapewne zarówno gościom jak i gospodarzom niedzielnego meczu motywacji brakować nie będzie, dlatego liczymy, że w tym spotkaniu zobaczymy grę zasługującą na pierwszoligowy poziom.
Tylko jeden punkt więcej od drużyn z Niecieczy i Ostrowca Świętokrzyskiego ma Kolejarz Stróże. Po niespodziewanym zwycięstwie w Świnoujściu małopolska drużyna pewnie czuje się na siłach wygrać z każdym. Dlatego szczecińska Pogoń nie będzie mogła zlekceważyć rywala, a ewentualne zwycięstwo „Portowców” powinno dać już im spokojny byt w pierwszej lidze.
Pierwsze, od jedenastu spotkań trzy punkty zapiszą sobie po tej kolejce piłkarze Piasta, którzy otrzymają walkower za mecz z wycofanym z rozgrywek Gorzowskim Klubem Piłkarskim.

Program trzydziestej kolejki pierwszej ligi:

Sandecja Nowy Sącz – GKS Katowice, piątek g. 19:00
Górnik Polkowice – Flota Świnoujście, piątek g. 19:00
Warta Poznań – MKS Kluczbork, sobota g. 17:00
Ruch Radzionków – Dolcan Ząbki, sobota g. 17:00
Odra Wodzisław Śląski – Łódzki Klub Sportowy, sobota g. 18:00
Podbeskidzie Bielsko-Biała – Bogdanka Łęczna, sobota g. 19:00
Termalica Bruk-Bet Nieciecza – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, niedziela g. 17:00
Kolejarz Stróże – Pogoń Szczecin, niedziela g. 17:00
Piast Gliwice (walkower za mecz z wycofanym GKP Gorzów Wielkopolski)