Czas na domowe derby z Szombierkami Bytom

Jutro o symbolicznej godzinie 19:19 Ruch podejmie Szombierki Bytom. Z uwagi na ponad stuletnią historię obu klubów, na ich grę w przeszłości w najwyższej lidze (Szombierki to przecież Mistrz Polski z 1980 roku), wreszcie na derbowy charakter tej rywalizacji, to właśnie mecze Ruchu z popularnymi “Zielonymi” są tymi spotkaniami, które na czwartoligowych boiskach niosą dla kibiców obu stron największy ładunek emocji. Nie inaczej powinno być i tym razem!

Dla Ruchu sezon 2021/22 rozpoczął się bardzo dobrze. “Cidry” są w gronie jedynie czterech zespołów, które po dwóch kolejkach ligowych mają na swoim koncie komplet punktów, a jako jedna z trzech tylko drużyn mogą się pochwalić czystym konto po stronie strat (biorąc pod uwagę także mecze pucharowe, to z całego grona drużyn z pierwszej grupy gola nie straciły tylko Ruch i Przemsza Siewierz).
Tymczasem Szombierki na swoim koncie mają jeden punkt. Jednak w ich przypadku zauważyć trzeba bardzo trudny terminarz na początku sezonu. “Zieloni” na inaugurację mierzyli się na wyjeździe z mistrzem poprzedniego sezonu Rakowem II Częstochowa (2:3), a u siebie podejmowali Unię Dąbrowa Górnicza (trzecie miejsce) remisując 1:1.
Przypomnijmy, że Ruch to czwarty zespół sezonu 2020/21.

O ile radzionkowska kadra została wzmocniona, z piłkarzy pierwszego składu ubył tylko jeden, a nowi zawodnicy zdążyli już potwierdzić swoje zrozumienie z resztą zespołu, o tyle w Szombierkach latem doszło do sporych zmian, by nie powiedzieć: do rewolucji. Z zespołu odeszło aż trzynastu piłkarzy, w tym kilku grających regularnie w poprzednim sezonie, a w ich miejsce pozyskano aż piętnaście nowych twarzy. To głównie młodzi zawodnicy, ale wśród nich są też istotne wzmocnienia, jak bramkarz Maciej Wierzbicki (Górnik 09 Mysłowice), obrońcy Mateusz Śliwa (Górnik 09 Mysłowice), Dominik Czekański (Przyszłość Ciochowice), pomocnicy Bartosz Waśkiewicz (AKS Mikołów), Łukasz Polak (Śląsk Świętochłowice), Amadeusz Zając (Przemsza Siewierz), Kordian Rusz (AKS Mikołów), czy napastnik Giorgi Tsuleiskiri (AKS Mikołów).

Szombierki to rywal, z którym w ostatnich latach mierzymy się najczęściej. Choćby w ostatnim sezonie oba te zasłużone kluby poza rozgrywkami ligowymi los skierował i w Pucharze Polski (finał etapu bytomskiego) i w tzw. Pucharze Stulatków (półfinał).
Odnotujemy wyniki:
Szombierki – Ruch 2:1 (liga)
Szombierki – Ruch 1:2 (Puchar Stulatków)
Ruch – Szombierki 1:3 (Puchar Polski)
Ruch – Szombierki 0:0 (liga)

Historię meczów z Szombierkami podzielić można na dwa etapy, które rozdziela gra Ruchu Radzionków w Ekstraklasie. Przed awansem do najwyższej ligi była ona korzystna dla radzionkowian, zaś po spadku górę w tych starciach zaczęli przejmować popularni “Zieloni”.
Biorąc pod uwagę mecze przed własną publicznością, to ostatnia wygrana nad Szombierkami miała miejsce jeszcze w Stroszku. W Radzionkowie przy Knosały dwa razy przegrywaliśmy (1:3 i 2:5), a raz padł remis (0:0).

Czas więc przełamać się w domowym starciu z tym przeciwnikiem!

Kasa z biletami otwarta zostanie około godziny 18:00. Zapraszamy i zachęcamy do głośnego dopingu dla naszej drużyny!