Faworyci muszą liczyć na siebie. Zapowiedź 24 kolejki

Większość spotkań nadchodzącej kolejki rozegranych zostanie w sobotę, wyjątkiem będzie jedynie mecz Piasta z Sandecją, który rozpocznie się już dziś o godzinie dwudziestej. Piast po ostatniej wpadce w spotkaniu z słabszym rywalem z Polkowic, tym razem musi zagrać do końca aby uniknąć niepotrzebnej utraty cennych punktów. Dodatkowym czynnikiem mobilizujących zawodników z Gliwic będzie z pewnością chęć rewanżu na małopolskim przeciwniku. Przypomnijmy, że jesienią w Nowym Sączu gospodarze rozgromili Piastunki aplikując im aż cztery bramki, nie
tracąc przy tym żadnej.

Wynik z jesieni: Sandecja Nowy Sącz – Piast Gliwice 4:0 (1:0)

W sobotę, jako pierwszych zobaczymy na murawie piłkarzy z Polkowic, którzy podejmą drużynę z Łęcznej. Również w tym przypadku możemy mówić o chęci rewanżu gospodarzy, którzy jesienią polegli w Łęcznej 0:3. W tym spotkaniu faworytem będą jednak goście, którzy dzięki zwycięstwu w ostatniej kolejce nad Kolejarzem mogą wciąż myśleć o awansie. W Polkowicach ambicje mają zgoła odmienne, bo ubiegłoroczny beniaminek tych rozgrywek wciąż znajduje się w strefie spadkowej i aby taki stan rzeczy zmienić na Dolnym Śląsku trzeba zatrzymać jakiekolwiek punkty.

Wynik z jesieni: Bogdanka Łęczna – KS Polkowice 3:0 (1:0)

Ciekawie zapowiada się spotkanie w Niecieczy, gdzie Termalica Bruk-Bet podejmie Wartę Poznań. Po rozegraniu dwudziestu trzech spotkań nikt już nie wątpi w to, że drugie miejsce Termaliki nie jest dziełem przypadku, a piłkarski świat zastanawia się nad tym co może przynieść awans drużyny z Małopolski, czy w Polsce możliwy jest realizacja scenariusza, którego świadkami nie tak dawno byliśmy w Niemczech, kiedy do Bundesligi awansowali „Wieśniacy” z Hoffenheim. Goście tego spotkania skłaniają się bardziej w spoglądanie w dół, a nie w górę tabeli, dlatego za faworytów tego spotkania trzeba uznać gospodarzy, którzy jednak „Zielonych” na pewno zlekceważyć nie mogą.

Wynik z jesieni: Warta Poznań – Termalica BB Nieciecza 2:2 (1:0)

Świetna dyspozycja jesienią spowodowała chyba nadmierne odprężenie w Stróżach. Kolejarz dzięki solidnej zaliczce zagwarantowanej sobie w tamtym roku nie musi martwić się o powtórkę z zeszłego sezonu i walkę o utrzymanie, porażki w dwóch ostatnich spotkaniach nie wpływają pewnie pozytywnie na morale w szatni małopolskiej drużyny, dlatego jeśli Kolejarz nie chce stać się wiosną łatwym dostarczycielem punktów potrzebna jest dobra postawa w spotkaniu z GieKSą. W Katowicach wciąż nieciekawie wygląda sytuacja organizacyjna, jednak trener Górak przy każdej możliwej sytuacji zapewnia, że w tym zamieszaniu stroną nie są zawodnicy, którzy skupiają się wyłącznie na wynikach. W Stróżach goście powalczą więc o kolejny komplet punktów, który pozwoli złapać głęboki oddech i z większym spokojem grać przez pozostałą część sezonu.

Wynik z jesieni: GKS Katowice – Kolejarz Stróże 0:1 (0:1)

Na powtórzenie wyniku z jesieni liczą w Bytomiu, w sobotę Polonia wybierze się bowiem do Grudziądza, gdzie zagra spotkanie „o sześć punktów” z Olimpią. Jednak to w Grudziądzu mają ten komfort, że utrzymują się wciąż nad strefą spadkową jednak nadchodząc spotkanie, może zamienić te dwie drużyny miejscami. Polonia jak na razie zwyciężyła wiosną dwukrotnie, jednak oba zwycięstwa to wynik spotkań na stadionie przy Olimpijskiej. Olimpia jak do tej pory przegrała z Zawiszą, by zremisować z Wisłą, oraz z Arką. Takie wyniki i atut własnego boiska stawiają właśnie gospodarzy w roli faworytów do zwycięstwa, jednak możemy spodziewać się zaciętego spotkania pomiędzy drużynami walczącymi o utrzymanie.

Wynik z jesieni: Polonia Bytom – Olimpia Grudziądz 4:1 (1:0)

W Bydgoszczy czekają na poprawę gry i skuteczności Zawiszy. O tym, że do dobrych wyników łatwo można się przyzwyczaić wiemy nie od dziś, dlatego w Bydgoszczy nikt już nie pamięta o tym, że Zawisza jest tegorocznym beniaminkiem i wszyscy liczą na zwycięstwo i podtrzymanie miejsca w czubie tabeli. Najbliższy rywal nie należy do tych z najwyższej półki, dlatego w Ząbkach właśnie bydgoski rycerz będzie faworytem do zwycięstwa, które jest mu bardzo potrzebne nie tylko do tego, by utrzymać dobrą lokatę, ale i do poprawienia nastrojów w szatni. Kluczowym czynnikiem może okazać się skuteczność obrony Zawiszy, która ostatnimi czasy pozostawia wiele do życzenia, jeśli goście zagrają na zero z tyłu o wynik powinni być spokojni.

Wynik z jesieni: Zawisza Bydgoszcz – Dolcan Ząbki 3:1 (0:0)

W Świnoujściu zmierzą się dwie drużyny, które o awansie mogą już raczej zapomnieć, co więcej Nafciarze muszą wciąż spoglądać za siebie, by uniknąć ponownego kontaktu ze strefą spadkową. Sytuacja w ligowej tabeli sprawia, oraz wynik pierwszego spotkania skłania nas do postrzegania gospodarzy w roli faworyta do zwycięstwa. Ucieczka przed grupą drużyn chcących wydostać się z dołu tabeli może jednak pozytywnie napędzić Wisłę do zwycięstwa w Płocku. Ciężko więc wskazać faworyta do zwycięstwa w tym spotkaniu, mamy nadzieję, że obie drużyny
stworzą dobre widowisko i udowodnią, że należy im się miejsce co najmniej w środku stawki.

Wynik z jesieni: Wisła Płock – Flota Świnoujście 0:2 (0:0)

Po remisie z Olimpią Grudziądz po komplet punktów przyjedzie do Radzionkowa drużyna z Gdyni. Arka przez ostatnią stratę punktów skomplikowała sobie drogę do upragnionego awansu, jednak wyniki innych drużyn walczących o tą promocję sprawiły, że również półfinalista Pucharu Polski pozostał w grze o najwyższą stawkę. W Radzionkowie jednak żadnej drużynie nie gra się łatwo, ostatnio punkty stracił tu Zawisza, a w poprzednich sezonach stadion Cidrów pracował na miano twierdzy. Jesienią w Gdyni wszyscy przecierali oczy ze zdumienia, kiedy niespodziewanie radzionkowianie zwyciężyli 1:3, tym razem Arka mimo tego, że walcz o awans, a Cidry o utrzymanie nie będzie zdecydowanym faworytem, bo znając upodobanie Ruchu do zwycięstw nad wyżej notowanymi rywalami możemy być świadkami naprawdę dobrego, otwartego spotkania. Arkowcy ruszą do Radzionkowa o trzy punkty, jednak jak zawsze boisko zweryfikuje plany drużyny znad Bałtyku.

Wynik z jesieni: Arka Gdynia – Ruch Radzionków 1:3 (0:2)

Na zakończenie kolejki czeka nas spotkanie Dawida z Goliatem. Lider rozgrywek wyruszy bowiem do Elbląga, by po kiepskim rozpoczęciu wiosny wrócić do dobrej gry i ponownie odskoczyć grupie pościgowej. Pogoń jest aktualnie najbliżej awansu do Ekstraklasy i Portowcy z pewnością zrobią wszystko, by w Elblągu szybko wyjść na prowadzenie i wyraźnie zwyciężyć ostatnią drużynę tabeli.

Wynik z jesieni: Pogoń Szczecin – Olimpia Elbląg 3:1 (2:0)

Harmonogram spotkań:

Piast Gliwice – Sandecja Nowy Sącz, środa g. 20:00
KS Polkowice – Bogdanka Łęczna, sobota g. 11:00
Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Warta Poznań, sobota g. 11:30
Kolejarz Stróże – GKS Katowice, sobota g.15:00
Olimpia Grudziądz – Polonia Bytom, sobota g. 15:00
Dolcan Ząbki – Zawisza Bydgoszcz, sobota g. 15:30
Flota Świnoujście – Wisła Płock, sobota g. 16:00
Ruch Radzionków – Arka Gdynia, sobota g. 16:00
Olimpia Elbląg – Pogoń Szczecin, sobota g. 17:00