Falstart w zimowej scenerii

To nie był wymarzony start wiosny dla “Cidrów”. Ruch Radzionków przegrał wyjazdowe spotkanie z Rozwój Katowice, choć po końcowym gwizdku “Żółto-Czarni” schodzili z boiska z przekonaniem, że wynik nie odzwierciedlał ich postawy na placu gry.

Runda wiosenna póki co “wiosenną” okazuje się tylko z nazwy. Padający od rana śnieg pokrył boisko przy Asnyka i bez wątpienia miał wpływ na sposób gry jednych i drugich.

Ruch przywitał się z ligą w kuriozalnych okolicznościach. Zanim jego rywale zdążyli wypracować sobie pierwszą okazję do oddania strzału z gry, prowadzili 2:0. W 5. minucie Tomasz Harmata próbując blokować wślizgiem dośrodkowanie z prawej strony dotknął piłki ręką i sędzia Leszek Lewandowski podyktował rzut karny, pewnym uderzeniem zamieniony na gola przez Piotra Barwinskiego. 13 minut później sytuacja powtórzyła się z tą jedynie różnicą, że tym razem ręką zagrywał Miłosz Ćwielong. Po chwili Barwiński po raz drugi okazał się bezbłędny i piłkarze trenera Marcina Trzcionki musieli szukać sposobu na odrabianie strat.

Najlepszą okazję w pierwszej połowie – jeszcze zanim gospodarze zdobyli drugiego gola – miał Bartosz Nawrocki, ale nie udało mu się głową pokonać Bartosza Golika. Skuteczność była za to atutem miejscowych, którzy na przerwę schodzili prowadząc 3:0. W 26. minucie – tym razem z gry – Rafała Strzelczyka pokonał Szymon Jarek.

Scenariusz układał się dla radzionkowian fatalnie, ale ci ani na moment nie wywiesili białej flagi. Drugie 45 minut toczyło się z wyraźną dominacją Ruchu. Rozwój skupiał się na obronie wyniku, Ruch cierpliwie i z uporem tworzył kolejne bramkowe okazje, ale kapitalną formą popisywał się Bartosz Golik. Skapitulował tylko raz – w sporym tłoku w polu karnym Rozwoju piłkę do siatki skierował Michał Szromek. Choć była dopiero 55. minuta okazało się, że 20-latek z Radzionkowa ustalił rezultat meczu.

Rozwój Katowice – Ruch Radzionków 3:1 (3:0)

1:0 – Piotr Barwiński 5′-k
2:0 – Piotr Barwiński 19′-k
3:0 – Szymon Jarek 26′
3:1 – Michał Szromek 55′

Rozwój: Golik – Barwiński, Haładyń, Skroch (88′ Bielec), Kaletka (77′ Zieliński), Ciszewski, Cieślar (71′ Rogowski), Flak, Jarek, Woźniak, Kwiatkowski (56′ Ziarkowski). Trener: Tomasz Wróbel.

Ruch: Strzelczyk – Turczyn, Otwinowski, Harmata, Ćwielong – Kopeć (62′ Baran), Zalewski (62′ Kowalski), Gwiaździński, Szromek (74′ Siwy), Matysek (62′ Cichecki) – Nawrocki. Trener: Marcin Trzcionka.

Sędzia: Leszek Lewandowski (Zabrze)
Żółte kartki: Ciszewski, Kwiatkowski, Ziarkowski (Rozwój), Harmata, Szromek, Nawrocki, Kowalski (Ruch)