Futbolowa środa w pierwszej lidze. Zapowiedź 26 kolejki

Jako pierwsi w środę na boisko wybiegną zawodnicy z Ząbek, którzy w walce o utrzymanie zmierzą się z aspirującą do awansu Arką. Dzięki zwycięstwu w Płocku Dolcan wyprzedził właśnie Nafciarzy w ligowej tabeli, a tym samym piłkarze trenera Podolińskiego wydostali się z strefy spadkowej. Bohaterem spotkania z Wisłą był strzelec dwóch bramek – Maciej Tataj i to właśnie na niego będą musieli w największej mierze uważać obrońcy Arki. Drużyna z Gdyni wciąż traci do miejsc premiowanych awansem pięć punktów, strata ta jest niewielka, jednak jeśli Arkowcy nie zaczną odrabiać jej teraz mogą skończyć marzyć o powrocie na salony.

Mimo tego, że nie mają już większych szans na awans piłkarze z Świnoujścia, to Flota udowadnia w dalszym ciągu, że jest drużyną, która zasługuje na więcej niż na tytuł ligowego średniaka. Spotkanie w Świnoujściu, gdzie gościć będzie Polonia Bytom może się jednak okazać jednym z tych, w których determinacja związana z walką o życie może okazać się bardziej wartościowa od umiejętności piłkarskich. Poloniści jednak w Radzionkowie po raz kolejny pokazali, że kiepsko wychodzi im gra na wyjeździe, dlatego w Świnoujściu to gospodarze muszą być uznani za faworytów.

W Stróżach o powrót do bezpiecznej strefy powalczą Nafciarze, którzy w Małopolsce zmierzą się z jednym z największych, pozytywnych zaskoczeń sezonu. Kolejarz udowadnia, że mimo tego, że praktycznie zapewnił już sobie utrzymanie jest w stanie grać na dobrym poziomie, co stawia podopiecznych trenera Cecherza w dobrym świetle. Spotkanie z Wisłą będzie zapewne trudną przeprawą, ciężko w tym spotkaniu szukać faworyta dlatego w Stróżach powinniśmy być świadkami ciekawego spotkania.

Ciekawie zapowiada się również spotkanie Ruchu z Pogonią. Cidry nie potrafią zwyciężyć od ostatnich trzech kolejek, jednak jak pokazuje przykład spotkania z Zawiszą do Radzionkowa żadna drużyna nie przyjeżdża na spacerek. Pogoń dąży jednak do celu konsekwentnie i jeśli sama nie zwycięża to wykorzystuje potknięcia rywali. Rozgrywki powoli zbliżają się do końca dlatego Portowcy wiedzą, że muszą już liczyć tylko na siebie, dlatego do Radzionkowa przyjadą z konkretnym celem jakim jest zdobycie kompletu punktów.

Mimo tego, że liderem rozgrywek wciąż pozostaje Termalica Bruk-Bet to wciąż niewielu wyobraża sobie, że to właśnie Niecieczanie wywalczą awans do Ekstraklasy. Na przekór wszystkim Termalica punktuje konsekwentnie i w dalszym ciągu pozostaje drużyną z najmniejszą ilością porażek. Za Termalicą przemawia dodatkowo atut własnego boiska – w Niecieczy gospodarze polegli tylko raz. Sandecja, na ten niedaleki wyjazd wybierze się jednak z nadzieją na pokazanie się z jak najlepszej strony i jeśli gospodarze będą chcieli utrzymać się na szczycie tabeli, będą musieli rozegrać kolejne dobre spotkanie.

Pojedynek dwóch liczących się w walce o awans drużyn obejrzymy w Łęcznej, gdzie Bogdanka gościć będzie bydgoskiego Zawiszę. Porażka gospodarzy w tym spotkaniu znacznie zredukuje ich szanse na osiągnięcie tego celu, rywal jednak będzie chciał wrócić do dyspozycji z jesieni dlatego mecz o „sześć” punktów może okazać się ligowym hitem, w którym dwie drużyny z czołówki zagrać powinny z sporą determinacją i świadomością, że remis będzie porażką dla obu ekip.

W Polkowicach czeka nas pojedynek drużyn z przeciwległego bieguna tabeli, bliżsi utrzymania w tabeli są jednak goście tego spotkania, drużyna GKS-u Katowice.Po zwycięstwie nad Bogdanką GieKSa złapała głęboki oddech, cztery punkty przewagi nad strefą spadkową pozwalają na wpadkę, czy może nawet dwie, jednak jeśli z tego prawa podopieczni Góraka skorzystają już w Polkowicach następny wyjazd- do Bydgoszczy może oznaczać powrót na dół tabeli. Cztery punkty to również dystans
Polkowiczan do bezpiecznej strefy, dlatego dolnośląski klub zagra w środę przede wszystkim o to, żeby podtrzymać szanse na utrzymanie.

O jak najszybszym  utrzymaniu marzą również w Grudziądzu, gdzie będą gościć Wartę Poznań. Obie drużyny w tabeli dzielą dwa miejsca i tyle samo punktów na korzyść gości, dlatego jutrzejsze spotkanie będzie oznaczać zamianę miejsc, bądź wyraźną ucieczkę Zielonych.

Na koniec kolejki, zanim piłkarscy kibice rozsiądą się by przeżywać emocję związane z półfinałem Ligi Mistrzów przyjdzie im obejrzeć spotkanie Piasta z Olimpią. Gospodarze nie wykorzystali ostatniej szansy na objęcie fotelu lidera, dlatego w meczu z ligowym outsiderem Piastunki będą dążyć do zwycięstwa, które definitywnie może pogrążyć drużynę beniaminka rozgrywek.

Program 26. kolejki 1 ligi:

Dolcan Ząbki – Arka Gdynia, środa g. 15:30
Flota Świnoujście – Polonia Bytom, środa g. 16:00
Kolejarz Stróże – Wisła Płock, środa g. 16:00
Ruch Radzionków – Pogoń Szczecin, środa g. 16:30
Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Sandecja Nowy Sącz, środa g. 16:30
Bogdanka Łęczna – Zawisza Bydgoszcz, środa g. 17:00
KS Polkowice – GKS Katowice, środa g. 17:00
Olimpia Grudziądz – Warta Poznań, środa g. 17:00
Piast Gliwice – Olimpia Elbląg, środa g. 19:00