Kto liderem po dziesięciu kolejkach? Zapowiedź

Z racji tego, że ostatnia kolejka pierwszoligowych spotkań rozegrana została w całości w środę, tym razem weekendowy cykl spotkań rozpocznie się nie w piątek, a dopiero sobotnim popołudniem. Właśnie na ten dzień zaplanowano cztery z dziewięciu spotkań, na początek zapraszamy do Ząbek, gdzie Dolcan podejmie Polonie Bytom. Obie te drużyny doskonale wiedzą co znaczy walka o ligowy byt z tą jednak różnicą, że Polonia, której niewiele brakowało do utrzymania w Ekstraklasie ostatecznie w tej batalii poległa, a Dolcan, który skazywany był na spadek jeszcze długo przed końcem rozgrywek ostatecznie wyszedł obronną ręką z niezwykle trudnej sytuacji i na zapleczu elity się utrzymał. Na ten moment obie drużyny dzielą dwa punkty i obydwie muszą w pierwszej kolejności skupić się na tym, żeby oddalić się od strefy spadkowej. Sposobność do tego nadarzy się już w sobotę, kiedy w Ząbkach żadna z drużyn nie będzie chciała odpuścić, bo jak wiadomo porażki z rywalem w walce o utrzymanie mogą okazać się niezwykle dotkliwe.

Z strefy spadkowej nie potrafi uciec beniaminek z Elbląga. Olimpia już teraz potrzebuje punktów, żeby uwierzyć w to, że awans do pierwszej ligi nie okaże się krótkim epizodem w dziejach klubu. Jednak o punkty będzie z pewnością ciężko, bo na stadion beniaminka przyjedzie Sandecja Nowy Sącz, która po ostatnich zwycięstwach z Piastem i Termalicą Bruk-Bet będzie chciała udowodnić , że nie tylko na spotkania z silniejszymi rywalami potrafi się właściwie mobilizować.

Kolejny wyjazd czeka drużynę Piasta Gliwice. Podopieczni trenera Brosza w tym sezonie jako gospodarze zagrali zaledwie raz i to w Wodzisławiu Śląskim. Tym bardziej zachwycać możemy się postawą śląskiej drużyny, która jak na razie jest na najlepszej drodze do powrotu do Ekstraklasy i mimo tego, że wyjazd do Grudziądza do łatwych należeć nie będzie, to właśnie w Piastunkach należy upatrywać faworyta tego spotkania, tym bardziej, że zwycięstwo nad Olimpią może dać gliwiczanom samodzielną pozycję lidera.

W Katowicach liczą na to, że okazałe zwycięstwo nad Górnikami z Polkowic było symbolicznym przełamaniem fatalnej passy spotkań bez zwycięstwa ciągnącej się jeszcze od poprzedniego sezonu. Okazję do potwierdzenia swoich umiejętności piłkarze trenera Góraka dostaną świetną, bo do stolicy Górnego Śląska przyjedzie aktualny lider z Bydgoszczy. Zawisza swoją postawą pokazuje, że nawet beniaminek jest w stanie zawojować pierwszą ligę. Jedyna niepokonana jeszcze w tym sezonie drużyna przyjedzie do Katowic z zamiarem kolejnego, ligowego zwycięstwa i z pewnością GKS czeka bardzo trudne zadanie, jednak jeśli katowiczanie ograją gości z Bydgoszczy już chyba nikt nie wypomni im słabszych spotkań z Dolcanem, czy Kolejarzem.

Na Pomorzu rozegrane zostaną kolejne derby, tym razem w Świnoujściu Flota podejmie Pogoń Szczecin. Obie drużyny w tabeli znajdują się bardzo wysoko i teoretycznie obie mają szansę w przypadku wygranej wskoczyć na fotel lidera. Trudno jednak stwierdzić, że te ekipy mają takie same cele i zbliżoną wartość. W tym duecie to Pogoń, jako kandydat do awansu musi być faworytem i stroną przeważającą, jednak Flota występuje po raz kolejny w roli drużyny, która czając się za czołówką kradnie punkty potencjalnie silniejszym rywalom. To spotkanie pokaże, czy Pogoń, po okazałym zwycięstwie nad Ruchem jest w stanie przejechać się po każdym rywalu, jeśli skuteczność z środowego spotkania zostanie podtrzymana to w Świnoujściu może paść również okazały wynik.

Swoje trzy grosze w walce o awans chce wsadzić również Bogdanka Łęczna. Drużyna, która w środę przegrała pojedynek na szczycie z bydgoskim Zawiszą będzie chciała domowym meczem z Wisłą Płock potwierdzić swoją dobrą formę i tym samym wrócić na ligowe podium. Drużyna z Płocka zapewne przyjedzie do Łęcznej, by sprawić niespodziankę i po ewentualnym zwycięstwie wskoczyć do górnej połowy tabeli.

W górę tabeli piąć się chce również drużyna z Gdyni. Arka to aktualnie chyba największe rozczarowanie bieżących rozgrywek, bo zamiast drużyny walczącej o szybki powrót do Ekstraklasy oglądamy ligowego przeciętniaka, który musi się cieszyć z tego, że wydostał się ze strefy spadkowej. Na niedzielne spotkanie Arka musi wybrać się do odległych Stróż, by móc zmierzyć się z małopolskim Kolejarzem. Podróż przez całą Polskę powinna wzmóc apetyt Arkowców na zwycięstwo, jednak gospodarze tego spotkania tanio skóry sprzedać nie zamierzają.

Do wyników z początku sezonu chce wrócić inna małopolska drużyna- Termalica Bruk-Bet. Okrzyknięta chyba przedwcześnie czarnym koniem rozgrywek drużyna z Niecieczy zaczęła tracić punkty i dlatego wyjazd do Polkowic będzie dla podopiecznych trenera Radolskyego szansą na przełamanie się. Gospodarze tego spotkania liczą jednak na pierwsze ligowe zwycięstwo, a zarazem wiedzą, że jeśli nie zaczną punktować teraz to później może być już za późno, żeby wydostać się z strefy spadkowej.

W Radzionkowie miała miejsce ostatnio dziwna sytuacja dotycząca stadionu Ruchu. Przed derbowym pojedynkiem z Poloniom został zamknięty stadion Cidrów, który zdaniem Powiatowego Nadzoru Budowlanego nie nadawał się do rozgrywania ligowych spotkań. Jak się jednak okazało stadion Cidrów został uzdrowiony w przeciągu zaledwie tygodnia, bo niedzielne spotkanie z Wartą Poznań może być już rozegrane przy Narutowicza. Piłkarze Ruchu za cel na ten weekend obrali sobie zmazanie plamy pozostawionej w Szczecinie, gdzie podopieczni trenera Skowronka stracili aż pięć bramek. O zbliżeniu się do czołówki myśli jednak Warta, która wie, że niedzielne spotkanie będzie do tego świetną sposobnością i dlatego do Radzionkowa Zieloni wybiorą się z jednym założeniem, jakim jest zdobycie kompletu punktów na stadionie, na którym w tym sezonie nie wygrał jeszcze nikt.

Program dziesiątej kolejki pierwszej ligi:

Dolcan Ząbki – Polonia Bytom, sobota g. 16:00
Olimpia Elbląg – Sandecja Nowy Sącz, sobota g. 16:00
Olimpia Grudziądz – Piast Gliwice, sobota g. 16:00
GKS Katowice – Zawisza Bydgoszcz, sobota g. 18:00
Flota Świnoujście – Pogoń Szczecin, niedziela g. 16:00
Bogdanka Łęczna – Wisła Płock, niedziela g. 16:00
Kolejarz Stróże – Arka Gdynia, niedziela g. 16:00
KS Polkowice – Termalica Bruk-Bet Nieciecza, niedziela g. 17:00
Ruch Radzionków – Warta Poznań, niedziela g. 17:00