Liczby sezonu. Czołówka pod każdym względem

Ruch Radzionków zakończył sezon 2021/22 na drugim miejscu w tabeli. W ostatecznej klasyfikacji podopieczni trenera Marcina Dziewulskiego z dużego dystansu oglądali plecy zwycięzcy rozgrywek – Rakowa II Częstochowa. Jednocześnie tytuł wicemistrzów grupy I zagwarantowali sobie na długo przed ostatnią kolejką, choć wiosną za plecami wyrósł im naprawdę silny rywal.

Już jesienią stało się niemal jasne, że kwestia wygrania ligowych zmagań rozstrzygnie się między “Cidrami” i “dwójką” Rakowa. Ruch na półmetku rozgrywek tracił do częstochowian pięć punktów, mając jednocześnie siedem punktów przewagi nad trzecim MKS-em Myszków.

W Radzionkowie nadzieje na dogonienie lidera zostały rozwiane dopiero po 27 kolejce. Paradoksalnie – raptem tydzień wcześniej – zostały mocno rozgrzane. Ruch jako jedyny zdołał pokonać Raków na jego boisku, efektownym 3:0 udowadniając swoją sportową jakość. Po tamtym spotkaniu “Żółto-Czarni” stali się liderem tabeli wiosny, i najlepiej punktującą “w gościach” drużyną w całej lidze. Niestety – porażki z Unią Dąbrowa Górnicza, a później z Przemszą w Siewierzu, mocno popsuły Ruchowi statystyki.

Świetne liczby notował tymczasem Rozwój Katowice, który wiosną wspiął się na podium, a później z 13-punktową przewagą nad czwartym w stawce MKS-em Myszków dowiózł trzecie miejsce do końca. Podopieczni trenera Tomasza Wróbla – obok Ruchu i Rakowa II – pod każdym, statystycznym względem stali się czołówką ligi.

Najwięcej punktów
Raków II Częstochowa 80
Ruch Radzionków 70
Rozwój Katowice 63

Najwięcej goli zdobytych:
Raków II Częstochowa 99
Rozwój Katowice 76
Ruch Radzionków 69

Najmniej goli straconych:
Raków II Częstochowa 20
Ruch Radzionków 27
Rozwój Katowice 27

Najwięcej punktów u siebie:
Raków II Częstochowa 40
Rozwój Katowice 36
Ruch Radzionków 31

Najwięcej punktów na wyjazdach:
Raków II Częstochowa 40
Ruch Radzionków 39
Rozwój Katowice 27

Najwięcej punktów jesienią:
Raków II Częstochowa 42
Ruch Radzionków 37
MKS Myszków 30

Najwięcej punktów wiosną:
Raków II Częstochowa 38
Rozwój Katowice 35
Ruch Radzionków 33

Najwyższe zwycięstwa:
Jedność 32 Przyszowice – Rozwój Katowice 1:10
Podlesianka Katowice – Raków II Częstochowa 2:10
Rozwój Katowice – Śląsk Świętochłowice 9:0
Raków II Częstochowa – Jedność 32 Przyszowice 7:0
Ruch Radzionków – Przemsza Siewierz 7:0

Najlepszym strzelcem “Cidrów” został Bartosz Nawrocki. 24-letni snajper długo imponował formą, ale wystarczył moment zadyszki, by stracił tytuł najskuteczniejszego gracza ligi. Wyprzedził go Patryk Gembicki z Rozwoju Katowice.

W drużynie – pod względem liczby zdobytych goli – “Ziomal” nie miał sobie równych. Drugi w klasyfikacji Rafał Kuliński zanotował 8 trafień. Rzutem na taśmę – w ostatniej kolejce rozgrywek – na podium “wskoczył” młodzieżowiec – Kacper Zalewski.

Nieco bardziej zacięta okazała się rywalizacja o miano najlepszego “asystenta” Ruchu. Ostatecznie licznik Rafała Kulińskiego zatrzymał się na 13 ostatnich podaniach, choć gdyby nie kontuzja, wynik byłby zapewne jeszcze okazalszy. Nawrocki rzutem na taśmę i w tej klasyfikacji zrobił “dwucyfrówkę”, tuż za nim znalazł się Adam Baran.

Pod względem liczby meczów i minut spędzonych na boisku absolutnym liderem został Bartłomiej Gwiaździński. “Gwiazdka” jako jedyny zagrał we wszystkich ligowych meczach Ruchu, za każdym razem będąc podstawowym zawodnikiem.

Piłkarze “Cidrów” grali w ubiegłym sezonie wyjątkowo “czysto”. Tylko trzech z nich musiało pauzować za żółte kartki. Najwięcej upomnień (6), uzbierał Tomasz Harmata. Co ciekawe – “Żółto-Czarni” tylko dwa razy zostali wyrzuceni z boiska. Za każdym razem w kontrowersyjnych okolicznościach. Harmata “wyleciał” w pamiętnym, domowym meczu z Rakowem II Częstochowa, z czym przedstawiciele Ruchu nie mogli pogodzić się jeszcze długo po końcowym gwizdku, składając protest do Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Kopeć “cegłę” obejrzał w meczu z Unią Dąbrowa Górnicza, choć – jak udowadniały powtórki – został ukarany przez… pomyłkę, za nie swoje przewinienie.

Klasyfikacja strzelców IV ligi (grupa I):
Patryk Gembicki (Rozwój) – 30 goli
Bartosz Nawrocki (Radzionków) – 24 gole
Jakub Sewerin (Szczakowianka) – 21 goli

Liczba minut:
Bartłomiej Gwiaździński 2623 (najwięcej meczów 30)
Rafał Otwinowski 2520
Marcin Trzcionka 2230

Gole:
Bartosz Nawrocki 24
Rafał Kuliński 8
Kacper Zalewski 6

Asysty:
Rafał Kuliński 13
Bartosz Nawrocki 10
Adam Baran 9

Punktacja kanadyjska (gole+asysty)
Bartosz Nawrocki 34 (24+10)
Rafał Kuliński 21 (8+13)
Kamil Kopeć 10 (5+5)
Adam Baran 10 (1+9)

Żółte kartki:
Tomasz Harmata 6
Marcin Trzcionka 5
Rafał Kuliński 4

Czerwone kartki:
Tomasz Harmata
Kamil Kopeć