Ludowy zdobyty! Przełamanie przed derbami

Trzy punkty w piękne, niedzielne przedpołudnie, pojechały do Radzionkowa. Jako pierwsi w tym roku wygrywamy z „dwójką” Zagłębia Sosnowiec na jego boisku i przerywamy swoją serię gier bez wygranej.

Ruch – podobnie jak w meczu z Dramą Zbrosławice, a wcześniej ze Szczakowianką w Jaworznie – wyszedł na boisko skoncentrowany i od początku narzucać swoje warunki gry. „Cidry” kreowały okazje bramkowe, same raptem raz dopuszczając rywala do oddania groźnego strzału, po którym Rafała Strzelczyka ratowała poprzeczka.

Tuż po tym uderzeniu gra przeniosła się na połowę Zagłębia. Miłosz Ćwielong obsłużył podaniem Adama Barana, a ten spokojnie podciął piłkę nad wychodzącym z bramki Kacprem Siutą i otworzył wynik meczu.

Jednobramkowe prowadzenie „Żółto-Czarnych” utrzymało się do przerwy, choć radzionkowianie mieli jeszcze co najmniej dwie szanse na to, by poprawić wynik. Już po zmianie stron – zwłaszcza w pierwszych fragmentach drugiej odsłony – do głosu zaczęli dochodzić miejscowi. Piłkarze trenera Marcina Trzcionki na ogół skutecznie rozbijali ich ataki, ale dwa razy musieli polegać również na szczęściu. W 57. minucie gospodarze przestrzelili rzut karny podyktowany za faul Szymona Turczyna, a na niespełna kwadrans przed końcem ratował ich słupek.

Goście również starali się kreować bramkowe okazje. Bliski zdobycia gola był wprowadzany tym razem w roli rezerwowego Bartosz Nawrocki, którego uderzenie końcami palców wybronił Siuta, a już w doliczonym czasie po podaniu od „Ziomala” „setkę” zmarnował Fabian Brewczyk.

Ruch dowiózł jednobramkowe prowadzenie do końcowego gwizdka, wygrywając po raz pierwszy od miesiąca i przerywając kapitalną serię rywala, który w roli gospodarza wygrał siedem razy z rzędu. Za tydzień „Żółto-Czarni” w hicie wiosny zmierzą się w derbowym starciu z Szombierkami Bytom.

Zagłębie II Sosnowiec – Ruch Radzionków 0:1 (0:1)

0:1 – Adam Baran 22′

Zagłębie II (skład wyjściowy): Siuta – Piątek, Hałatek, Uchnast, Bębenek, Nowak, Lipka, Staniak, Dziedzic, Płuciennik, Niemiec. Trener: Grzegorz Bąk.

Ruch: Strzelczyk – Turczyn, Harmata (69′ Zalewski), Fulianty, Ćwielong – Kopeć, Szromek (84′ Brewczyk), Siwy, Gwiaździnski, Baran (61′ Nawrocki) – Matysek (69′ Cichecki). Trener: Marcin Trzcionka.

Żółte kartki: Dziedzic, Pawłowski (Zagłębie II), Siwy, Turczyn, Ćwielong, Brewczyk (Ruch)