Śląskie derby na początek. Zapowiedź 28 kolejki I ligi

Na początek nadchodzącej kolejki terminarz przygotował rarytas w postaci derbów dla kibiców z Górnego Śląska. Na stadion Piasta przyjedzie drużyna Ruchu, który w Gliwicach będzie chciał pokazać się z dobrej strony, by w starciu z aspirującym do awansu Piastem zdobyć punkty pozwalające powiększyć wciąż niewielką przewagę nad strefą spadkową. Piast to jednak lider rozgrywek dlatego to właśnie gospodarzy tego spotkania powinniśmy postrzegać w roli faworytów, jednak każda drużyna przyjeżdżająca na nowy obiekt Piastunek jest zdeterminowana by w meczu z liderem wypaść jak najlepiej dlatego szans Cidrów nie możemy przyrównywać do zera.

Już w sobotę, w Świnoujściu zagrają jedenastki Floty i Warty Poznań, Obie drużyny potrzebują punktów, by jak najszybciej “przyklepać” utrzymanie, które przed rozpoczęciem sezonów nie było szczytem ich aspiracji. Na dzień dzisiejszy ósma w tabeli Flota wyprzedza o jedną lokatę i symboliczny punkcik swoich najbliższych rywali i w sobotę Wyspiarze powalczą o to, by nie dać się wyprzedzić Warcie.

Kolejną odsłonę pojedynku drużyn z dwóch, przeciwnych rejonów tabeli obejrzymy w Polkowicach, gdzie aktorami widowiska będą drużyny KS-u i Zawiszy Bydgoszcz. Goście tego spotkania dość łatwo roztrwonili przewagę z rundy jesiennej i teraz muszą unikać kolejnych błędów, by nie stracić kontaktu z liderem.

Dwanaście punktów straty do bezpieczniej lokaty ma czerwona latarnia ligi, Olimpia Elbląg. Taka strata na tym etapie rozgrywek jest już raczej nie do odrobienia, dlatego następne spotkania beniaminka rozgrywek to już raczej wyłącznie mecze o honor. A okazja do ratowania owego honoru nadarzy się w tej kolejce, bo do Elbląga zawita rewelacja rozgrywek, Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Niecieczanie pozostają na miejscu premiowanym awansem i wyjazd do Elbląga powinien okazać się dla nich spacerkiem, jednak czy tak będzie przekonamy się dopiero po ostatnim gwizdku tego spotkania.

Kolejnym spotkaniem drużyn, dla których punkty są gwarancją utrzymania bezpiecznej pozycji będzie mecz w Grudziądzu, w którym Olimpia podejmie Sandecje Nowy Sącz. Zarówno Olimpia, jak i goście z Małopolski pogubili punkty w ostatniej kolejce, dlatego tym razem te drużyny będą musiały stanąć na wysokości zadania i udowodnić, że pierwsza liga jest właściwym dla nich miejscem.

Takie samo znaczenie będzie miało spotkanie w Katowicach, gdzie będąca w coraz bardziej komfortowej sytuacji GieKSa zmierzy się z sąsiadującą bezpośrednio z strefą spadkową Wisłą Płock. Nafciarze zdają sobie sprawę, że ewentualny powrót pod kreskę może się okazać fatalnym w skutkach dlatego w sobotę muszą wykrzesać z siebie sporo energii, by w Katowicach ugrać korzystny wynik.

Już w niedzielę, tuż przed południem będziemy emocjonować się spotkaniem drużyn mających inne aspiracje. Choć Arka ostatnią porażką z Kolejarzem znacznie zredukowała swoje szanse na końcowy sukces, to w Gdyni wciąż wierzą w szalony pościg za rywalami na ostatniej prostej rozgrywek, jednak żeby ten pościg rozpocząć trzeba przeskoczyć trudną przeszkodę za jaką uznać trzeba drużynę z Łęcznej. Bogdanka wyprzedza gdynian w ligowej tabeli, dlatego to spotkanie może zadecydować o tym, który z zespołów zachowa jakiekolwiek szanse na awans.

Już o bardziej przyzwoitej porze rozpocznie się spotkanie w Ząbkach, gdzie rywalem walczącego o utrzymanie Dolcanu będzie aspirująca do awansu Pogoń. Portowcy tym spotkaniem będą chcieli zmazać plamę powstałą jesienią w Szczecinie, gdzie Dlocan wygrał 2:3, a trener Tarasiewicz zdaje sobie sprawę jak każda strata punktów może być dotkliwa w końcowym rozrachunku dlatego powinien odpowiednio zmotywować swoich piłkarzy przed meczem w Ząbkach.

Na zakończenie kolejki zostanie nam spotkanie kolejnej, małopolskiej rewelacji, Kolejarza Stróże. W tym sezonie wszyscy zachwycają się postawą Termalici Bruk-Bet, jednak Kolejarz ustępuje jej tylko pięcioma punktami co jest dowodem na świetną formę również piłkarzy z Stróż. Jeśli prawdziwą siłę drużyny pokazują spotkania z drużynami klasyfikowanymi u dołu tabeli, to w niedzielę test na ową siłę drużyny przejdą w Stróżach, Kolejarz bowiem zmierzy się z walczącą o życie Polonią. Bytomska drużyna w ostatnich spotkaniach nie potrafiła, mimu dogodnych sytuacji przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść dlatego sytuacja spadkowicza z ekstraklasy wciąż wygląda nieciekawie, a ligowy byt Polonii w znacznej mierze zależeć może od wyniku tego spotkania.

Program spotkań 28. kolejki:

Piast Gliwice – Ruch Radzionków, piątek g. 19:00
Flota Świnoujście – Warta Poznań, sobota g. 16:30
KS Polkowice – Zawisza Bydgoszcz, sobota g. 17:00
Olimpia Elbląg – Termalica Bruk-Bet Nieciecza, sobota g. 17:00
Olimpia Grudziądz – Sandecja Nowy Sącz, sobota g. 17:00
GKS Katowice – Wisła Płock, sobota g. 18:00
GKS Bogdanka Łęczna – Arka Gdynia, niedziela g. 11:45
Dolcan Ząbki – Pogoń Szczecin, niedziela g. 16:00
Kolejarz Stróże – Polonia Bytom, niedziela g. 17:00