W cieniu walki o mistrzostwo batalia o awans. Zapowiedź 29 kolejki.

Dwudziestą dziewiątą serię spotkań rozpoczniemy w piątek, kiedy zostanie rozegranych cztery z dziewięciu zaplanowanych na nadchodzący weekend spotkań. Na początek wybierzemy się do Elbląga, gdzie będziemy świadkami spotkania dwóch najsłabszych drużyn w pierwszoligowej stawce. Zarówno Olimpia, jak i goście z Polkowic mają już chyba tylko matematyczne szanse na utrzymanie, jednak ewentualne zwycięstwo gości przedłuży ich nadzieję na uniknięcie degradacji a tym samym już ostatecznie pogrzebie szanse beniaminka rozgrywek.

Ten sam cel, lecz zdecydowanie lepsze położenie charakteryzuje kolejne, piątkowe spotkanie, które rozegrane zostanie w Poznaniu. Na dzień dzisiejszy Warta wyprzedza drużynę z Ząbek o trzy lokaty i tyle samo punktów, dlatego zwycięstwo Zielonych pozwoli gospodarzom na złapanie solidnego oddechu przed następnymi spotkaniami, natomiast Dolcan będący niebezpiecznie blisko strefy spadkowej powalczy o uniknięcie spadku na miejsce pod kreską.

Spotkanie mające znaczenie dla wyglądu górnej części tabeli odbędzie się w Gliwicach. Po tym jak twierdza Piasta padłą wreszcie w ostatniej kolejce za sprawą Ruchu Radzionków, gliwiczanie będą chcieli wrócić do zwyciężania na własnym obiekcie, które ma być gwarancją końcowego sukcesu, jakim będzie upragniony awans. Flota, która w piątek będzie gościć na Śląsku mimo dobrej, ósmej lokaty ma skromną, bo tylko czteropunktową przewagę nad strefą spadkową, dlatego goście z Świnoujścia będą chcieli pójść śladem Cidrów i zwyciężyć na tym trudnym terenie.

Wspaniały come back w Stróżach zanotowała Polonia. W Bytomiu liczą jednak na to, że spotkanie z Bogdanką ułoży się lepiej niż te w Małopolsce i piłkarze Polonii oszczędzą tym razem nerwów swoim kibicom. O zwycięstwo w piątek nie będzie jednak z pewnością łatwo, bo rywalem bytomian będzie Bogdanka Łęczna, czyli drużyna wciąż licząca się w walce o awans.

Sobotnie spotkanie rozpoczniemy od meczu na stadionie lidera, gdzie Termalica Bruk-Bet gościć będzie walczącą o utrzymanie Olimpie Grudziądz. Walka o awans i utrzymanie to równie silne czynniki motywujące potrafiące często przyćmić umiejętności czysto piłkarskie. To właśnie dlatego tegoroczne rozgrywki są tak zacięte i nieprzewidywalne, a my mamy nadzieję, że takie będzie również to pierwsze, sobotnie spotkanie.

Szlagierowe spotkanie czeka nas w Gdyni, gdzie Arka podejmować będzie GKS Katowice. Również to spotkanie określić trzeba jako mecz drużyny walczącej o awans z zespołem broniącym się przed degradacją. Szanse Arki na wywalczenie promocji do Ekstraklasy są już minimalne, ale patrząc na poczynania choćby Lecha Poznań nie możemy jeszcze skreślić tych szans.

Punkcik na korzyść Ruchu dzieli zespoły, które jako kolejne wybiegną na murawę w Nowym Sączu. Sandecja będzie chciała zatem zwycięstwem na własnych śmieciach wyprzedzić rywali w walce o utrzymanie, jednak to zadanie nie będzie łatwe, bo radzionkowianom dobrze gra się w Nowym Sączu i również w tym spotkaniu Cidry spróbują zapunktować na trudnym terenie.

Powrócić na podium planuje bydgoski Zawisza, który w sobotę zagra na boisku walczącej o ligowy byt Wisły Płock. Nafciarze zajmują miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie z czerwoną strefą, a Zawisza traci trzy oczka do miejsca premiowanego awansem. Ligowa tabela stawia więc gości w roli faworyta, jednak osobą, które śledzą pierwszoligowe poczynania nie trzeba przypominać, że wybór  „dwójki” u bukmachera z pewnością nie będzie pewniakiem.

Kolejny pretendent zagra w Szczecinie, a rywalem aspirującej do gry w Ekstraklasie Pogoni będzie kolejny czarny koń rozgrywek- Kolejarz Stróże. Obie drużyny na własne życzenie przegrały ostatnie spotkania z drużynami walczącymi o przetrwanie, obie prowadziły by ostatecznie zejść z boska pokonanymi. To spotkanie będzie więc dobrą okazją to naprawy błędów z ostatniej kolejki i odbudowania zaufania kibiców.

Program spotkań 29 kolejki:

Olimpia Elbląg – KS Polkowice, piątek g. 17:00
Warta Poznań – Dolcan Ząbki, piątek g. 18:00
Piast Gliwice – Flota Świnoujście, piątek g. 19:00
Polonia Bytom – Bogdanka Łęczna, piątek g. 19:00
Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Olimpia Grudziądz, sobota g. 16:30
Arka Gdynia – GKS Katowice, sobota g. 17:30
Sandecja Nowy Sącz – Ruch Radzionków, sobota g. 19:00
Wisła Płock – Zawisza Bydgoszcz, sobota g. 19:00
Pogoń Szczecin – Kolejarz Stróże, sobota g. 20:00