Wchodzimy w ostatnią prostą. Zapowiedź 30 kolejki

Kolejną kolejkę spotkań zaplanowaną w całości na środę rozpoczniemy w Łęcznej spotkaniem dwóch drużyn wciąż liczących się w walce o awans. Gospodarze tego spotkania są jednak w gorszej sytuacji niż Pogoń, bo tracą do drugiej lokaty już pięć punktów i kolejne potknięcie, po remisie w Bytomiu może już kategorycznie skreślić ich z walki o awans. Portowcy to kolejna drużyna, która na dzień dzisiejszy nie zajmuje miejsca premiowanego awansem, jednak kolejne zwycięstwa dają im spore szanse na osiągnięcie upragnionego celu.

Pojedynek ligowych sąsiadów czeka nas w Świnoujściu. Zarówno Flota, jak i Sandecja to drużyny, które przed sezonem zapowiadały walkę o wyższe cele, jednak rozgrywki zweryfikowały negatywnie ich aspiracje. Po porażkach ze śląskimi zespołami w ostatniej kolejce obie drużyny będą walczyć dziś o powiększenie dystansu nad strefą spadkową i tym samym złapanie głębokiego oddechu przed ostatnimi kolejkami.

Wiary w utrzymanie nie tracą wciąż w Polkowicach. Po zwycięstwie Górników z Dolnego Śląska nad pierwszym spadkowiczem, Olimpią Elbląg i przy kiepskich wynikach oponentów w walce o utrzymanie zawodnicy z Polkowic nabrali ufności w swoje umiejętności i do meczu z Wisłą Płock przystąpią zapewne pełni wiary w zwycięstwo. Tylko zwycięstwo może bowiem satysfakcjonować gospodarzy tego spotkania, bo odrobienie straty pięciu punktów do bezpiecznej strefy będzie możliwe tylko w przypadku dobrych wyników w pięciu ostatnich spotkaniach sezonu. Nafciarze pewnie zrobią jednak wszystko, by utrzymać się do końca nad kreską.

Patrząc w ligową tabelę, w spotkaniu Kolejarza z Wartą powinniśmy stawiać na drużynę gospodarzy, która wciąż ma szanse na awans! Biorąc pod uwagę jednak chęć jak najszybszego zapewnienia sobie utrzymania przez Zielonych i słabą grę u siebie Kolejarza musimy jednak zweryfikować swoje typy płynące z wyglądu ligowej klasyfikacji i uznać, że to spotkanie nie będzie miało wyraźnego faworyta i żaden wynik nie powinien nas zaskoczyć.

Spotkanie pomiędzy dwoma beniaminkami, Olimpiami z Grudziądza i Elbląga będzie meczem walczącej wciąż o utrzymanie drużyny gospodarzy pewnym powrotu do drugiej ligi zespołem gości. W Grudziądzu ponownie zrobiło się nieciekawie po porażce w Niecieczy i teraz wszyscy liczą na to, że spotkanie z czerwoną latarnią ligi pozwoli zatrzymać komplet punktów dający szanse na wydostanie się z czerwonej strefy.

Świetnie, jak na lidera przystało spisuje się ostatnio Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Sęk w tym, że równie dobre wyniki zanotował w dwóch ostatnich spotkaniach Ruch Radzionków, który mimo odmiennych aspiracji powinien dziś stworzyć dla niecieczan godnego rywala. Chciałoby się wręcz stwierdzić, że jeśli lider ma polec to właśnie w Radzionkowie. Ruch słynie bowiem z dostosowania poziomu gry do poziomu rywala i jeśli na stadion Cidrów przyjeżdża drużyna z ligowej czołówki możemy spodziewać się dobrego, otwartego spotkania ze sporą ilością bramek. Miejmy nadzieję, że tym razem również tak będzie.

Ligowy szlagier zostanie rozegrany w Bydgoszczy. Mimo, że Zawisza wciąż walczy o awans, a Arka z tej wali praktycznie już odpadła to nie chce się wierzyć, że Arkowcy nie spróbują uratować honoru drużyny w spotkaniu z tak atrakcyjnym rywalem. Gospodarzy tego spotkania czeka ciężka przeprawa, jednak jeśli trener Szatałow dobrze poukłada swój zespół a zawodnicy Zawiszy trafią z formą to może się potwierdzić to, że Arka nie była właściwie przygotowana do powrotu w progi Ekstraklasy.

Nie mniej ciekawie zapowiadają się śląskie derby, w których zmierzą się walczące o utrzymanie jedenastki z Katowic oraz Bytomia. Przed tym spotkaniem w bardziej komfortowej sytuacji znajduje się GieKSa, jednak to bytomianie muszą być bardziej zdeterminowani do zwycięstwa, bo to ich położenie jest o wiele mniej ciekawe. Kolejny remis Polonii już nie ustawia, czas zacząć zwyciężać, a wygrana w tak prestiżowym spotkaniu na pewno potrafi uskrzydlić i zwiększyć morale zespołu.

Na koniec dnia będziemy świadkami spotkania będącego o pięć kroków od awansu Piasta z niepewnym ligowego bytu Dolcanem. W Gliwicach kibice byli ostatnio świadkami ładnego zwycięstwa podopiecznych trenera Brosza nad Flotą Świnoujście, dlatego również tym razem, w meczu z słabszym rywalem kibice będą liczyć na zatrzymanie na Śląsku kompletu punktów i tym samym przynajmniej utrzymanie drugiej pozycji w ligowej tabeli.

Program 30 kolejki:

Bogdanka Łęczna – Pogoń Szczecin, środa g. 16:45
Flota Świnoujście – Sandecja Nowy Sącz, środa g. 17:00
KS Polkowice – Wisła Płock, środa g. 17:00
Kolejarz Stróże – Warta Poznań, środa g. 17:00
Olimpia Grudziądz – Olimpia Elbląg, środa g. 17:00
Ruch Radzionków – Termalica Bruk-Bet Nieciecza, środa g. 17:00
Zawisza Bydgoszcz – Arka Gdynia, środa g. 18:00
GKS Katowice – Polonia Bytom, środa g. 19:00
Piast Gliwice – Dolcan Ząbki, środa g. 19:00