Z Prezesem Marcinem Wąsiakiem rozmowa o imprezie stulecia klubu

– Odliczamy już dni do wielkiego święta stulecie Ruchu Radzionków!
– W niedzielę 18 sierpnia czeka nas jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Ruchu Radzionków. Bo właśnie tego dnia będziemy świętować setne urodziny klubu, które przypadają na 14 sierpnia. Tego dnia odbędzie się Dzień Sportowy z Ruchem Radzionków – tak tą imprezę nazwaliśmy. W ramach tego czeka nas wiele wydarzeń na obiekcie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Radzionkowie.

– Jakie atrakcje zostały przygotowane dla kibiców?
– Cały dzień rozpoczynamy Mszą Świętą w intencji klubu o godzinie 10:00, na którą serdecznie wszystkich zapraszam. Natomiast od godziny 14:00 otwarty będzie obiekt dla kibiców. O godzinie 15:00 rozpocznie się mecz przedsiębiorców z samorządowcami, czyli drużyn złożonych z jednej strony ze sponsorów klubu i ich pracowników, a z drugiej z przedstawicieli samorządu lokalnego i różnych organizacji. Zaraz po nim odbędzie się mecz, który nazwałbym historycznym. Zmierzą się w nim dwie drużyny naszych oldbojów z różnych lat. Zobaczymy więc w akcji legendy klubu, ikony, ważne postacie, które cieszyły swoją grą naszych kibiców w najlepszych latach w historii radzionkowskiej piłki nożnej. Z jednej strony zawodnicy z Ekstraklasy, z drugiej z pierwszej, ale też z drugiej ligi. W tej drugiej drużynie zatem nie tylko oldboje, ale też zawodnicy, którzy wciąż czynnie w piłkę grają na różnym poziomie. To niepowtarzalna okazja by w jednej chwili spotkać aż tyle osób, które przez Ruch się nie tylko przewinęły, ale też zapisały się tu na kartach historii. Tuż po tym meczu czeka nas występ zespołu Silesian Brass Quartet, a w międzyczasie na boisku konkursy i inne atrakcje dla dzieci, które będzie organizował SMS Radzionków. Oczywiście na miniboisku za jedną z bramek będzie cały czas plac przeznaczony dla dzieci, między innymi z dmuchańcami czy skakankami. O godzinie 18:30 rozpocznie się występ orkiestry górniczej. Ruch Radzionków to klub przez większość swojej historii silnie związany z górnictwem, więc trudno sobie było wyobrazić tę imprezę bez orkiestry górniczej. Na przykład na Górniku Zabrza na każdym meczu występuje orkiestra, i robi to bardzo dobre wrażenie. Oczywiście wszystko to połączone z możliwością skorzystania z gastronomii. Będzie rozłożony bardzo duży namiot, gdzie będzie można się napić, posilić, wspólnie biesiadować. Równocześnie uruchomiony będzie sklep kibica, w którym do sprzedaży trafi wiele nowych jubileuszowych gadżetów. Wśród nich zaopatrzyć się będzie można w rzeczy, których wcześniej w naszej ofercie w ogóle nie było.

– Tego dnia także drużyna Ruchu rozegra swój pierwszy w nowym sezonie domowy ligowy mecz.
– Kulminacja obchodów nastąpi o godzinie 19:19, czyli już przy sztucznym świetle, kiedy rozpocznie się ligowy mecz Ruchu Radzionków z Dramą Zbrosławice. Ten mecz będzie miał specjalną otoczkę, bo zawodnicy Ruchu zagrają w specjalnie szytych tylko i wyłącznie na tą okazję strojach stylizowanych na stroje retro. Będą to więc stroje ze sznureczkami, z dużymi kołnierzami, ze wzorem takim, w jakim Ruch Radzionków przed wielu laty występował, bo wzorowaliśmy się na zdjęciu z lat trzydziestych. Myślę, że samo to jest także nie lada gratką, tym bardziej, że oczywiście te koszulki także będą dostępne do zakupu w sklepie kibica. Całość imprezy zwieńczy pokaz fajerwerków, a równocześnie na dużym ekranie ledowym wyświetlane będą archiwalne zdjęcia i filmy, oczywiście nawiązujące do historii Ruchu Radzionków, a dokładnie do najważniejszych w jego historii wydarzeń. To wszystko nastąpi krótko po zakończeniu meczu ligowego. Dodam jeszcze, że dla sponsorów obchodów i osób, które kupią wejściówki VIP przygotowana na terenie budynku szkolnego będzie specjalna strefa, gdzie przez cały dzień będzie można w fajnych warunkach spędzać czas.

– Ile będzie kosztował bilet wstępu na tą imprezę, i czy możliwe będzie jego kupno z wyprzedzeniem?
– Od najbliższej soboty 3 sierpnia będzie już możliwy zakup biletów na te obchody. Bilet normalny będzie kosztował 15 złotych, bilet VIP upoważniający do szeregu udogodnień w strefie VIP to koszt 100 złotych, zaś dzieci do lat siedmiu mają wstęp darmowy. Każda osoba przy wejściu zostanie wyposażona w specjalną opaskę, która będzie umożliwiała uczestnictwo w imprezie przez cały dzień, z możliwością w każdej chwili wyjścia z obiektu i później wrócenia na niego. Myślę, że to bardzo ułatwi wszystkim funkcjonowanie podczas imprezy. Bilety dostępne będą w sekretariacie klubu i w sklepie „Cider Moda”, jeśli będzie duże zainteresowanie to zrobimy przedsprzedaż w Centrum Kultury „Karolinka” prawdopodobnie popołudniu w ostatni piątek przed imprezą. Jestem przekonany, że gro atrakcji i udogodnień dla kibiców dostępnych przez cały dzień są warte uczestnictwa w tym wydarzeniu, a cena biletu jest tylko trzy złote droższa od normalnego biletu na pojedynczy mecz. Dzieci z wszystkich atrakcji korzystać będą mogły bez żadnych dodatkowych opłat.

– Wiemy, że wiele firm wyraziło chęć zostania sponsorem obchodów stulecia.

– Oczywiście ta impreza nie mogłaby się odbyć bez sponsorów, którym już teraz chcę gorąco podziękować. Sporo firm wyraziło swoje zainteresowanie we wsparciu obchodów naszego stulecia. Tylko dzięki nim ta impreza będzie mogła mieć taki kształt, i odbyć się będzie mogło aż tyle atrakcji.

– Jednocześnie klub zorganizował zrzutkę na ten cel.
– Rzeczywiście założyliśmy i ogłosiliśmy zrzutkę z okazji stulecia. Ja wiem, że to kolejna zrzutka, która wielu osobom mogła się nie spodobać. Ale cel jest tego troszkę inny. Chcieliśmy w ten sposób poprosić kibiców o pomoc w zorganizowaniu tej imprezy, nic nikomu nie narzucając. Upraszczając koszt organizacji imprezy dla klubu znacząco przekracza pięćdziesiąt tysięcy złotych. W budżecie klubu jest to niemały wydatek, który na pewno nie zwróci się nam z biletów. Jeśli ktoś ma ochotę i środki to zachęcam do wsparcia tej zrzutki, która ulży klubowi w organizacji tej imprezy, którą – jestem przekonany – przez wiele lat będziemy wspominać.