Znamy spadkowiczów, ale to ostatnia kolejka zapewni awans.

Najciekawiej zapowiadały się spotkania, których stawką był awans do Ekstraklasy, ostatecznie jednak żadna drużyna nie zapewniła sobie realizacji tego celu, a najbliżej tego jest Piast. w Gliwicach byliśmy świadkami derbów pomiędzy dwoma drużynami będącymi wciąż w walce, z tym że o inne cele. Paradoksalnie Piast wygrywając to spotkanie nie zapewnił sobie jeszcze awansu, a walczący o utrzymanie GKS mimo porażki zapewnił sobie utrzymanie. Piast wygrał pewnie i po raz kolejny swoją wartość pokazali Ruben Jurado i Wojciech Kędziora, którzy zapewnili swojej drużynie zwycięstwo.

Piast Gliwice – GKS Katowice 3:0 (1:0)
1:0 – Jurado 7′
2:0 – Kędziora 51′
3:0 – Kędziora 83′

Na potknięcie Piastunek liczyli w Bydgoszczy, jednak Zawisza musiał przede wszystkim wygrać w Poznaniu, by myśleć o wyprzedzeniu Piasta, a przede wszystkim o utrzymaniu miejsca premiującego drużynę awansem. Cel udało się osiągnąć jednak nie przyszło to Zawiszy łatwo. W Poznaniu oglądaliśmy zacięte spotkanie, które Zawisza rozstrzygnął na swoją korzyść dopiero w 86. minucie kiedy stały fragment gry wykorzystał Leśniewski zapewniając swojej drużynie niezwykle ważne trzy punkty.

Warta Poznań – Zawisza Bydgoszcz 0:1 (0:0)
0:1 – Leśniewski 86′

O pierwszoligowe panowanie w Małopolsce walczyły w Niecieczy drużyny z Niecieczy i Stróż. Kiedy wszyscy z zapartym tchem nie tak dawno patrzyli na to, jak Termalica maszeruje do Ekstraklasy, w jej cieniu kolejne świetne spotkania rozgrywał Kolejarz. tym razem Kolejarz wygrał chyba najważniejsze spotkanie w tym sezonie, bo nie dość, że w Niecieczy ograł Termalikę Bruk-Bet to zachował matematyczne szanse na awans ! Kolejarz to niewątpliwie czarny koń tegorocznych rozgrywek.

Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Kolejarz Stróże 1:2 (0:2)
0:1 – Niane 6′ (rzut karny)
0:2 – Kowalczyk 32′
1:2 – Ceglarz 90′

Swoje osiągnęli również w Szczecinie. Pogoń spotkaniem z Wisłą Płock zachowała realne szanse na końcowy sukces, a ofiarą tego spotkania padli Nafciarze, którzy pożegnali się już z pierwszą ligą. W najbliższą niedzielę Portowcy wyjadą do Gdyni, by tam zwyciężyć Arkę i przyglądać się spotkaniu na szycie w Gliwicach. Co ciekawe jeśli Pogoń zwycięży w Gdyni, a Zawisza w Gliwicach o awansie zadecyduje baraż pomiędzy drużynami z Szczecina i Bydgoszczy!

Pogoń Szczecin – Wisła Płock  3:0 (1:0)
1:0 – Andradina 36′
2:0 – Ława 82′
3:0 – Djousse 87′

Przez prawie godzinę świetna atmosfera panowała w Bytomiu, gdzie w meczu przyjaźni Polonia podejmowała Arkę. Nie dość, że Polonia wyszła na prowadzenie już po kwadransie gry to do Bytomia raz po razie spływały świetne wiadomości z innych stadionów. Wszyscy rywale w walce o utrzymanie grali w niedzielę pod Polonie ! Tyle, że mecz przyjaźni nie okazał się meczem bez walki, a Arka zdobywając w Bytomiu trzy bramki zwyciężyła bytomian i odesłała drużynę trenera Fornalaka do drugiej ligi.

Polonia Bytom – Arka Gdynia 1:3 (1:0)
1:0 – Mąka 15′
1:1 – Brodziński 57′
1:2 – Flis 67′
1:3 – Kowalski 86′

W Grudziądzu, tak jak i w Katowicach cieszyli się z utrzymania mimo porażki w meczu z Flotą Świnoujście. Zmiana trenera wyszła na dobre Wyspiarzom, którzy pod wodzą Ryszarda Kłuska wygrali już trzeci raz z rzędu !

Olimpia Grudziądz – Flota Świnoujście 1:2 (1:1)
0:1 – Niewiada 16′
1:1 – Ruszkul 27′
1:2 – Niewiada 70′

Niespodziankę swoim kibicom sprawiła Olimpia Elbląg, która jako pierwsza pożegnała się z rozgrywkami. Tym razem beniaminek stanął na wysokości zadania i w dobrym stylu ograł walczący o utrzymanie Dolcan Ząbki. Również w tym spotkaniu porażka nie oznaczała spadku i Dolcan utrzymał się na zapleczu Ekstraklasy. Bohaterem spotkania w Elblągu okazał się Chałas, który mecz ukoronował ustrzeleniem hattricka.

Olimpia Elbląg – Dolcan Ząbki 4:1 (2:1)
1:0 – Chałas 6′
2:0 – Chałas 22′ (rzut karny)
2:1 – Osoliński 27′
3:1 – Chałas 80′
4:1 – Matijów 90′ (rzut karny)

Ten sam scenariusz oglądaliśmy w Nowym Sączu, gdzie spotkanie Sandecji z Bogdanką zakończyło się porażką walczącej o utrzymanie drużynie gospodarzy 1:4. Mimo, że gospodarze do szatni zdołali zdobyć kontaktową bramkę to w końcowym rozrachunku to Bogdanka była drużyną zdecydowanie lepszą.

Sandecja Nowy Sącz – Bogdanka Łęczna 1:4 (1:2)
0:1 – Łuczak 13
0:2 – Pesir 22′
1:2 – Janić 45′
1:3 – Łuczak 56′
1:4 – Nildo 90′

Najwięcej bramek w tym sezonie pierwszej ligi w jednym spotkaniu oglądaliśmy w niedzielę w Radzionkowie. Polkowiczanie aż czterokrotnie wychodzili w tym spotkaniu na prowadzenie, jednak za każdym razem Ruch pokazywał swoją ambicję i determinację doprowadzając ostatecznie do wyrównania. Ruch jest jedną z czołowych drużyn na zapleczu Ekstraklasy wiosną, polkowiczanie już wcześniej pożegnali się z rozgrywkami, a terner Kudyba dał wczoraj szanse głównie młodzieży i rezerwowym z poprzednich spotkań.

Ruch Radzionków – KS Polkowice  4:4 (2:2)
0:1 – Kuświk 21′
1:1 – Tumicz 24′
1:2 – Janus 37′
2:2 – Danielewicz 44′
2:3 – Wacławczyk 48′
3:3 – Tumicz 52′
3:4 – Kuświk 64′
4:4 – Mróz 88′