Historia: Z Gwarkiem nie ma nudy

W odróżnieniu od meczów z Szombierkami i Myszkowem, a nawet z Polonią Łaziska Górne, historia rywalizacji z Gwarkiem Ornontowice – naszym najbliższym ligowym przeciwnikiem – jest bardzo krótka, ograniczona jedynie do kilku ostatnich czwartoligowych sezonów. Wyłania się z niej zdecydowana przewaga Ruchu w tych starciach, który w sześciu grach wygrywał pięciokrotnie. Nie znaczy to jednak, że Gwarek jest dla niego wygodnym rywalem.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że w każdym z tych spotkań padały przynajmniej trzy bramki (średnia to aż 4.5 gola na mecz!), i że zawsze obie drużyny trafiały do siatki.
Zaś w tej krótkiej historii znaleźć można prawdziwe dreszczowce. O tym z rundy jesiennej – wygranym w Ornontowicach 4:3 – dobrze pamiętamy, i nawet umieściliśmy go na drugim miejscu w klasyfikacji “Dreszczowców dekady”. Ale śmiało do tej klasyfikacji mógłby konkurować mecz z rundy wiosennej sezonu 2017/18 rozgrywany przy Narutowicza w Stroszku, wygrany 3:2. Goście niespodziewanie, acz z przebiegu gry zasłużenie, prowadzili 2:0. Zryw Ruchu w ostatnich dziesięciu minutach gry przeniósł mu jednak nie tylko wyrównanie, ale wręcz zdobycie bramki dającej mu trzy punkty.

Warto też podkreślić, że w obecnej kadrze Ruchu mamy specjalistów od strzelania goli Gwarkowi Ornontowice. Po dwa razy do siatki tego przeciwnika trafiali Rafał Otwinowski, Amine Boudguiga, Michał Szromek i Andrzej Piecuch. Swoje trafianie w tej rywalizacji mają na swoim koncie także Szymon Cichecki, Miłosz Ćwielong i Marcin Trzcionka.

2021/22 (IV liga)
Gwarek Ornontowice – Ruch 3:4 (Otwinowski 2, Boudguiga, Banaś)


2020/21 (IV liga)
Gwarek Ornontowice – Ruch 1:2 (Cichecki, Piecuch)
Ruch – Gwarek Ornontowice 3:1 (Ćwielong, Szromek 2)


2019/20 (IV liga)
Gwarek Ornontowice – Ruch 3:1 (Boudguiga)


2017/18 (IV liga)
Ruch – Gwarek Ornontowice 3:2 (Trzcionka, Hermasz, Sadowski)
Gwarek Ornontowice – Ruch 1:3 (Leszczyński, Kajda, Piecuch)


Ogólny bilans meczów z Gwarkiem Ornontowice:
6 meczów, 5 wygranych, 1 porażka, bramki: 16:11

Bilans meczów domowych z Gwarkiem Ornontowice:
2 mecze, 2 wygrane, bramki: 6:3