„Ecik” z nagrodą. „Cidry” świętują jubileusz odzyskania samodzielności

W środę w Centrum Kultury „Karolinka” odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Radzionkó. Jej wyjątkowość podkreślały regionalne stroje, w jakich wystąpili Burmistrz, Radni oraz ich najbliżsi współpracownicy. W ten sposób uświetniono obchody 25-lecia odzyskania praw miejski przez nasze miasto.

Przy tej okazji wśród uczestników nie mogło zabraknąć przedstawicieli Ruchu Radzionków. Nasz klub w wymierny sposób przyczynił się do osiągnięcia, jakim było rozdzielenie Radzionkowa od Bytomia i utworzenia samodzielnej gminy. Wśród zaproszonych na obchody znaleźli się m.in. byli prezesi Ruchu Paweł Bomba i Paweł Wieczorek, piastujący obecnie tę funkcję jego syn, Witold oraz wiceprezes Marek Zorzycki.

Rolę „Cidrów” w doprowadzeniu do sukcesu sprzed ćwierćwiecza wyróżnił aktualny burmistrz Gabriel Tobor (rozmowę z którym opublikujemy wkrótce), w swoim przemówieniu listę zasłużonych dla miasta instytucji rozpoczynając od naszego klubu. Zasługi „Żółto-Czarnych” podkreśla również jego poprzednik, Gustaw Jochlik. – 33 lata temu, rozpoczynając działalność Radzionkowskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego, spotkaliśmy się w siedzibie Ruchu. To był czas, że nazwy Radzionków już właściwie nigdzie w przestrzeni nie było. Ale był Ruch Radzionków. Po wielu wysiłkach w 1998 roku powstała gmina, która kilka miesięcy później miała I ligę. To trzeba z sobą łączyć! – mówi burmistrz miasta w latach 1998-2006, wspominając czasy walki o samodzielność Radzionkowa.

W trakcie uroczystej sesji Rady Miasta wręczono Nagrody Honorowe „Crux Adalberti”. Wśród laureatów nie mogło zabraknąć Mariana „Ecika” Janoszki, który odebrał nagrodę I stopnia. – Zawsze chciało się promować na boisku swoje miasto. Radzionków zawsze był w moim sercu. Miałem kilkanaście propozycji, by zmienić barwy, ale dążyłem do tego, by coś osiągnąć z Ruchem. Atmosfera tego miasta zawsze była znakomita – podkreśla legenda „Cidrów” i autor zwycięskiej bramki w pierwszych „porozwodowych” derbach z Polonią/Szombierkami Bytom. – Z Polonią zawsze grało się trudno. Oj, na te mecze to przychodziło mnóstwo ludzi. Emocje sięgały zenitu! – wspomina Janoszka.

Na wniosek Ruchu kapituła „Crux Adalberti” odznaczyła również założycieli Szkoły Mistrzostw Sportowego: Mirosława Smyłę i Henryka Sobalę. Obaj otrzymali nagrody III stopnia, za nieoceniony wkład w budowę i rozwój obchodzącej nie tak dawno swoje 5-lecie placówki, która edukuje młodych sportowców, kształtując jednocześnie ich poczucie tożsamości związanej z Radzionkowem i Ruchem.

Ustanowioną w 2007 roku Nagrodą Honorową „Crux Adalberti” przyznano w środę 28 laureatom, które swoimi wybitnymi osiągnięciami przyczyniły się do rozwoju Radzionkowa. W historii nagrody w ten sposób uhonorowano łącznie 109 osób lub organizacji pozarządowych.

autor: Łukasz Michalski

(foto: Urząd Miasta Radzionków)