Pierwszy krok do awansu. Przed meczem Ruch – Rozwój Katowice

„Po drużynie widać, że ten moment decydujący jest już blisko.” – cieszy się trener Rafał Górak – „Widać też, że to zachwianie formy już za nimi. Widać po nich na treningach jak dawno, że piłka sprawia im mnóstwo radości. Na pewno ogromny wpływ na nich ma świadomość, że sześć punktów do końca rozgrywek da nam na pewno awans. Trzy punkty z Rozwojem bardzo nas przybliżą do tego celu, być może wtedy już w kolejnym meczu będziemy świętować wygranie ligi. Bardzo chcielibyśmy jechać do Graczy po awans, a droga do tego celu prowadzi przez Rozwój.”

Piłkarze z Katowic fatalnie rozpoczęli rundę wiosenną. Wysoka porażka na inaugurację z Energetykiem ROW w Rybniku zdawała się sugerować, że Rozwój z marazmu się nie wygrzebie. Przyszłość pokazała jednak, że to była jedyna porażka tego zespołu w rundzie wiosennej, a po zamianie trenera, kiedy drużynę przejął bardzo dobrze znany w Radzionkowie trener Damian Galeja Rozwój odmienił swoje oblicze i wreszcie gra tak efektywnie, jak większość ekspertów i kibiców oczekiwała tego przed sezonem. Choć nikt już chyba nie pamięta, że nie Stal Bielsko-Biała, nie LZS Leśnicę, a właśnie Rozwój Katowice powszechnie wymieniało się przed sezonem jako tego, kto najmocniej będzie „deptał po piętach” Ruchowi Radzionków.
„Pod wodzą Damiana Galei drużyna Rozwoju inaczej wygląda niż kilka miesięcy temu, na pewno jest to inny zespół niż ten, który obserwowaliśmy jesienią. Zresztą świadczy o tym najlepiej ogromny skok w tabeli, jaki wykonała drużyna z Katowic w tej rundzie, dzięki dwudziestu jeden punktom zdobytych wiosną, tylko czterem mniej od nas.” – trener żółto-czarnych w pełni docenia dorobek rywali.

Dodatkowy smaczek temu derbowemu spotkaniu dodaje z pewnością osoba trenera Galei – w przeszłości długoletniego piłkarza Ruchu Radzionków – który w poprzednim sezonie czwartoligowym prowadził GKS Tychy. W Radzionkowie pamięta się bardzo dobrze zaciętą do końca, acz ostatecznie przegraną o jeden punkt, rywalizację z Tyszanami.
Przyznaje to trener Górak: „Na pewno mam w pamięci, że kiedyś z Damianem przegrałem, ale było to w sportowym boju, i teraz w równie sportowym stylu, bo tylko taki być może, chciałbym się mu zrewanżować. Ta sportowa rywalizacja trenerów jest bardzo fajna, podobnie było przecież z Orłem Psary/Babienica. I oby z takim samym skutkiem udało się nam trenerowi Galei odegrać za poprzedni sezon w sobotę.”

Początek meczu dwudziestej szóstej kolejki trzeciej ligi opolsko-śląskiej Ruchu Radzionków z Rozwojem Katowice w sobotę 16 mają o godzinie 17:00. Sędzią tego spotkania będzie Marcin Kwiecień z Kolegium Sędziów w Sosnowcu, a obserwatorem Edward Konopka z Kolegium Sędziów w Zabrzu.