Reforma zatwierdzona. Przed nami sezon przejściowy

Reforma zatwierdzona! Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów Śląskiego Związku Piłki Nożnej zdecydowało o zmianach systemu rozgrywek od IV ligi w dół.

W przyszłym – przejściowym sezonie – z IV ligi spadnie wyjątkowo dużo zespołów. Od sezonu 2024/25 powstanie jedna, 20-zespołowa grupa tej klasy rozgrywkowej, nazwana I Ligą Śląską. Rok później liczba jej uczestników ma zostać zredukowana o kolejne dwa kluby.

Aby osiągnąć te cele przyjęto, że w sezonie 2023/24 z obu grup do nowoutworzonej V ligi spadną zespoły z miejsc 12-16, a drużyny które zakończą zmagania na pozycji 11 zagrają baraż o utrzymanie. Barażu nie będzie, jeśli w dół “poleci” któryś ze śląskich III-ligowców, zabierając kolejne miejsce szczebel niżej. Reforma przewiduje stworzenie V ligi (II liga śląska), będącej w hierarchii o stopień wyżej od sześciu grup okręgówek (III ligi śląskie).

Teraz czekamy na ustalenie szczegółowego terminarza sezonu 2023/24 oraz podział IV-ligowych grup. Wiadomo, że sezon rozpocznie się 12 sierpnia, ostatnie mecze rundy jesiennej zaplanowano na 11 listopada, a po zimowej przerwie drużyny wrócą do rywalizacji 9 marca 2024. Ligowe rozstrzygnięcia zapadną do 8 czerwca, a tydzień później rozpoczną się ostatnie przed reformą baraże o awans do III ligi.

(zdjęcie: Śląski Związek Piłki Nożnej)