Rezerwa wraca do gry

„Od początku przygotowań do rundy jesiennej decyzją zarządu i trenerów drużyna rezerw została połączona z Okręgową Ligą Juniorów. Uważam, że był to bardzo pozytywny i potrzebny krok, aby zawodnicy jak i trenerzy mogli się rozwijać, gdyż trudno nazwać treningiem, kiedy na zajęciach jest 5-6 zawodników bez bramkarza.” – uzasadnia tę reorganizację trener Artur Skowronek.

W porównaniu z rundą jesienną zaszły w drużynie pewne zmiany, przede wszystkim z treningów zrezygnowali bracia Wrodarczykowie, i w ten sposób druga drużyna Ruchu Radzionków pozostała bez przypisanego do niej bramkarza. Delegowany do gry w tej formacji będzie najpewniej jeden z bramkarzy pierwszej drużyny.
„Rywalizacja wśród bramkarzy, która wytworzyła się po zimowych transferach do pierwszej drużyny powoduje, że nikt nie może być pewny wyjścia w podstawowej jedenastce, a dotyczy to zarówno pierwszego jak i drugiego zespołu. Na pewno nie będzie nikt odgórnie delegowany do reprezentowania drużyny rezerw. Na to, aby wyjść w podstawie w ekipie rezerw też trzeba sobie zapracować, zasłużyć! Zdrowa i sportowa rywalizacja pozwoli trenerom na podjęcie decyzji, który z bramkarzy będzie grał w trzeciej lidze, a który z nich w lidze okręgowej.” – ocenia tę sytuację trener.
W niezwykłej pozycji jest między innymi Piotr Adamek, który z racji na bardzo młody wiek, będzie rywalizował o miejsce między słupkami nie tylko pierwszej i drugiej drużyny, ale także drużyny Okręgowej Ligi Juniorów prowadzonej przez trenera Grzegorza Mokrego. Niewykluczone też, że w bramce drugiej drużyny będzie można zobaczyć jeszcze, formalnie trenera bramkarzy w klubie, Grzegorza Żmiję.

Kadrę drużyny rezerw opuścił też Martin Skowronek, który po wygaśnięciu kontraktu z Ruchem Radzionków przeniósł się do drużyny Unii Kalety. Jedynym nabytkiem jest obrońca Adrian Gałęziok, który wrócił do gry po okresie długiej rekonwalescencji po kontuzji.

Podobnie jak jesienią, także wiosną miejsce w drużynie rezerw znajdą piłkarze pierwszego zespołu, którzy nie zakwalifikują się do meczowej osiemnastki powołanej na mecz trzeciej ligi przez trenera Rafała Góraka. I to właśnie ci piłkarze stanowią zazwyczaj o sile radzionkowskiej rezerwy. Dość powiedzieć, że w meczach ligi okręgowej pojawiali się jesienią nierzadko tacy zawodnicy jak Marek Suker, Aleksander Mużyłowski, Michał Zioło, Marcin Dziewulski czy Dawid Sala, a regularnie grali w niej młodzieżowcy – jak Paweł Szlufik, Adam Młynek, Dawid Hajda czy Marcin Żmuda. Najlepszym strzelcem drużyny, z efektowną liczbą siedemnastu goli na swoim koncie został inny piłkarz pierwszej drużyny, Karol Kajda.

„Wraz z trenerem Mokrym starannie zaplanowaliśmy okres przygotowawczy i wspólnymi siłami realizowaliśmy go wraz z zawodnikami. W lutym zorganizowaliśmy przy pomocy Prezesa Barana obóz dochodzeniowy z podwójnymi treningami. Rozegraliśmy szereg spotkań kontrolnych, gdzie moi zawodnicy, jak i juniorzy trenera Mokrego mogli się zmierzyć z dobrymi sparingpartnerami. Uważam, że piłkarze swoją dobra postawą w meczach o punkty potwierdzą, że przepracowany czas przygotowań nie był stracony i będzie procentował na boisku.” – opowiada trener Skowronek, pełniący także funkcję drugiego trenera pierwszej drużyny – „Od niedawna zostałem dołączony do sztabu szkoleniowego pierwszego zespołu, a trener Mokry prowadzi samodzielnie ten zespół, który stworzył się od stycznia. Fakt, że jestem asystentem trenera Góraka bardzo mnie cieszy i dumny jestem z tego, że mogę pracować z takim zespołem jaki został w „Cidrach” skompletowany. Pragnę dołożyć cegiełkę swoich starań w kierunku upragnionego awansu do drugiej ligi. Wiadomo, że to priorytet w klubie. Jednak nie zapominam o tym, że jestem też trenerem drugiej drużyny. Będę przeprowadzał rozruchy przedmeczowe z ekipą która jest przewidywana na mecz mistrzowski rezerw. Dzięki współpracy między trenerami, mając dobry przegląd pierwszego zespołu i jego zaplecza, poprowadzimy zawodników do godnego reprezentowania Klubu. Cieszy fakt, że do piłki seniorskiej pukają juniorzy trenera Mokrego jak choćby Adrian Biela, Łukasz Włodarczyk, Miłosz Wojtala czy Mateusz Hanak. Tak więc mówiąc o celach, istotną sprawą będzie ogrywanie się młodzieży, a przy pomocy doświadczonych zawodników schodzących z pierwszego zespołu, myślę że możemy dogonić Orła Miedary czy Orła Nakło Śląskie i znaleźć się w pierwszej trójce na koniec rozgrywek.”

Przed rundą wiosenną druga drużyna Ruchu Radzionków rozegrała sześć sparingów, a oto ich wyniki:

15.02.2009, Drama Zbrosławice – Ruch 2:0.
Skład: Śmiały – Jarzombek, Sosinka, Hanak, Wyląg, Tobor, Marek, Szołtysik, Panek – Kryst, Christ oraz Włodarczyk, Wojtala. Trener: Skowronek.

20.02.2009, Polonia Bytom (ME) – Ruch 1:1.
Bramka: Szlufik.
Skład: Jankowski (70’ Adamek) – Sala, Sosinka, Hajda, Lasek – Marek, Szlufik, Młynek, Mużyłowski – Christ, Panek. Trener: Skowronek.

21.02.2009, Polonia Bytom (ŚLJ) – Ruch 4:1.
Bramka: Cempulik.
Skład: Adamek – Gałęziok, Sosinka, Wysocki, Wyląg – Marek (70’ Kryst), Christ, Szołtysik, Tobor (25’ Jarzombek) – Panek, Cempulik. Trener: Skowronek.

25.02.2009, Ruch Chorzów (ŚLJ) – Ruch 0:1.
Bramka: Hajda.
Skład: Kuczera (65’ Adamek) – Marek, Sosinka, Hajda, Wyląg – Panek, Szlufik, Młynek, Wysocki (46’ Szołtysik) – Christ, Cempulik (46’ Kryst). Trener: Skowronek.

01.03.2009, LKS Pietrówka – Ruch 1:3.
Bramki: Młynek 2, Lasek.
Skład: Jankowski (70’ Adamek) – Gałęziok, Sosinka, Hanak (46’ Hajda), Lasek – Christ, Szlufik, Młynek, Mużyłowski – Panek (75’ Wysocki), Cempulik (60’ Kryst). Trener: Skowronek.

15.03.2009, Stadion Śląski Chorzów (ŚLJ) – Ruch 3:1.
Bramka: Biela.
Skład: Jankowski (46’ Kuczera) – D. Hajda, Sosinka, W. Hajda, Wyląg (46’ Malok) – Młynek, Włodarczyk, Biela – Christ (46’ Skandy), Panek (46’ Blacha), Wons. Trener: Skowronek.