Suchański, Skorupski, Balát i Świątek nowymi piłkarzami Ruchu

Marcin Suchański i Łukasz Skorupski stoczą rywalizację o miano pierwszego bramkarza drużyny. Łączy ich pozycja na boiski, a dzieli jednak aż czternaście lat różnicy wieku.

Suchański to niezwykle doświadczony golkiper, dla którego przejście do drużyny żółto-czarnych będzie powrotem do klubu, którego jest wychowankiem, i w którym debiutował w Ekstraklasie (w zremisowanym 3:3 meczu z Zagłębiem Lubin 22 maja 1999 roku). Popularny „Alojz” grał potem jeszcze w Polonii Bytom, GKS-ie Tychy, a ostatnio w Orle Psary/Babienica. Z drużyną trenera Artura Skowronka związał się rocznym kontraktem.

Skorupski stoi zaś dopiero u progu bramkarskiej kariery. Ten urodziny w 1991 roku zawodnik, zauważany przez selekcjonerów młodzieżowych reprezentacji Polski, od początku związany jest z klubami z Zabrza, najpierw z Pogonią, potem z Górnikiem. I to właśnie z tego klubu, w którym grał jednak na ogół tylko w Młodej Ekstraklasie, na zasadzie rocznego wypożyczenia trafił do Radzionkowa. Górnik zastrzegł sobie jednak prawo do ściągnięcia z powrotem tego piłkarza po zakończeniu sezonu 2010/2011.

Właśnie w czerwcu skończą się też wypożyczenia dwójki kolejnych graczy Górnika Zabrze. W przypadku Słowaka Vladimíra Baláta i Adriana Świątka umowa o wypożyczeniu będzie mogła być jednak przedłużona o kolejne pół roku.

Balát, który 1 lutego skończył dwadzieścia cztery lata, występuje na pozycji defensywnego pomocnika. Zaczynał w Žilinie, potem z FC ViOn Zlaté Moravce sięgnął po Puchar Słowacji, był też piłkarzem czeskiej Dukli Praga i FK Čadca. Do Zabrza trafił jednak z rezerw Žiliny na przełomie 2009 i 2010 roku.

Pochodzący z Poznania Świątek, który jest środkowym napastnikiem, był czołowym piłkarzem pierwszej ligi w sezonie 2009/2010, kiedy dla Łódzkiego Klubu Sportowego jesienią, i dla Górnika wiosną, strzelił łącznie aż szesnaście goli, co uczyniło go wicekrólem strzelców rozgrywek, i walnie przyczyniło się do powrotu dziś partnerskiego klubu Ruchu Radzionków w szeregi Ekstraklasy. W najwyższej klasie rozgrywkowej urodzonemu w 1986 roku piłkarzowi nie szło już jednak aż tak dobrze. Wcześniej oprócz poznańskiej Warty, Świątek reprezentował też barwy SMS Łódź, Stali Głowno i Piasta Gliwice.

W drugiej części sezonu 2010/2011 w drużynie Ruchu Radzionków występował będzie także Piotr Łopuch, wracający z wypożyczenia do GKS-u Tychy, w którym rozegrał udaną rundę jesienną.