W obu grupach spadkowych teoretycznie utrzymają się po trzy najlepsze zespoły, a drużyny z miejsc 4, 5, 6, 7 i 8 pogodzić będą się musiały ze spadkiem. To dlatego, że w przyszłym sezonie grupa opolsko-śląska trzeciej ligi prowadzona będzie w jednej grupie dwudziestozespołowej, z udziałem czwórki beniaminków z czwartej ligi. Ostateczna liczba spadkowiczów będzie jednak najpewniej większa, bo zależy to od tego czy Mistrz naszej ligi uzyska awans do drugiej ligi w wyniku udziału w barażach, i ile drużyn przynależnych terytorialnie do województw śląskiego i opolskiego spadnie z drugiej ligi. W takim wypadku decyzję o dodatkowych spadkowiczach podejmie Wydział Gier związku prowadzącego rozgrywki, ale już można przyjąć, że pewny utrzymanie będą tylko Mistrzowie obu grup spadkowych, a drużyny nawet z drugich miejsce na końca drżeć będą o swój byt na tym poziomie.
W sezonie 2014/2015 liga będzie prowadzona w tradycyjnej formule, przy czym o awansie zwycięzcy rozgrywek do drugiej ligi znów zadecydują baraże ze zwycięzcą innej grupy wojewódzkiej, ale liczba spadkowiczów będzie już wprost wynikała z liczby drużyn awansujących z czwartej ligi (cztery) i ewentualnych spadkowiczów z ligi drugiej, oraz od powodzenia zwycięzcy ligi w barażach.
Natomiast w sezonie – 2016/2017 – trzecią ligę ponownie czeka reorganizacja, bowiem wówczas ten poziom rozgrywkowy prowadzony będzie już nie w ośmiu, a w czterech grupach. Zespoły z Górnego Śląska mierzyć będą się wówczas z drużynami z województw opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Zatem sezon wcześniej – w rozgrywkach 2015/2016 – w trzeciej lidze opolsko-śląskiej znów toczyła się będzie zacięta walka o utrzymanie, bowiem to gwarantować będzie tylko zajęcie miejsca w pierwszej szóstce, choć znów ostateczną liczbę spadkowiczów może powiększyć liczba drużyn spadających z drugiej ligi, bądź brak awansu Mistrza rozgrywek.