W ten weekend hit za hitem! Zapowiedź 13 kolejki.

A trzynasta kolejka spotkań rozgrywanych na zapleczu Ekstraklasy rozpocznie się w piątkowe popołudnie w Płocku, gdzie Wisła podejmie KS Polkowice. Goście tego spotkania wciąż okupują ostatnie miejsce w ligowej tabeli, jednak po ostatniej zmianie trenera wygrali pierwsze w tym sezonie spotkanie i również do Płocka pojadą pokazać się z strony, z której mogliśmy zeszłorocznego beniaminka oglądać w poprzednim sezonie. Nafciarze przegrali ostatnie cztery spotkania i znaleźli się w strefie spadkowej, dlatego w tym spotkaniu rozgrywanym przed własną publicznością Wiślacy będą chcieli wrócić do formy z początku sezonu i rozpocząć marsz w górę tabeli, by zażegnać widmo zadomowienia się w strefie spadkowej.

Prawdziwa gratka czeka kibiców z Górnego Śląska, w drugim piątkowym meczu do Bytomia zawita GKS Katowice, a derbowe spotkanie obejrzy na pewno wielotysięczna publika. Kibice, którzy wybiorą się na Olimpijską będą z pewnością czekać na widowisko godna miana śląskich Derbów, których uczestnikami będą dwie, tak bardzo rozpoznawane w kraju drużyny. Zarówno Polonia, jak i GKS liczyły z pewnością, że to spotkanie będzie meczem dwóch drużyn walczących o wyższe cele niż ucieczka z dolnych rejonów tabeli. Tym czasem jednak poloniści zagrają z nożem na gardle, bo mimo tego, że do końca sezonu jeszcze długa droga to już teraz w Bytomiu zdają sobie sprawę z tego, że kolejna strata punktów znacznie utrudni walkę gospodarzy o utrzymanie. GKS natomiast zaczął prezentować się z coraz lepszej strony i kolejne punkty, o które powalczą katowiczanie w Bytomiu mogą dać im nie tylko prestiż, ale i zbliżenie się do górnej połowy tabeli.

W sobotę o potwierdzenie dobrej formy i utrzymanie się w pierwszej trójce powalczy w Ząbkach drużyna Piasta Gliwice. Dolcan jest na tyle specyficzną drużyną, że więcej punktów zdobywa na wyjazdach niż na własnym obiekcie. Tym razem jednak drużyna z Mazowsza będzie chciała udowodnić, że przed własną publicznością jest w stanie sprostać temu niełatwemu wyzwaniu i ograć ligowego potentata z Gliwic. Podopieczni trenera Brosza mają jednak jasno określony cel na to spotkanie i na murawę stadionu w Ząbkach wybiegną oni po to , żeby wywalczyć trzy punkty pozwalające na utrzymanie się na ligowym podium.

Niewdzięczne zadanie czeka drużynę z Niecieczy. Termalica, jako zespół z pierwszej piątki, grający na własnym stadionie musi być faworytem w spotkaniu z Ruchem Radzionków, jednak wiadomo jak niewygodnym rywalem jest Ruch, który specjalizuje się w sprawianiu niespodzianek i również w Małopolsce podopieczni trenera Skowronka będą chcieli się pokazać ze swojej najlepszej strony.

W Elblągu zmierzą się dwaj beniaminkowie, dwie Olimpie, z których to goście z Grudziądza prezentują się jak dotąd lepiej i również w tym meczu będą chcieli udowodnić swoją wyższość. Gospodarze znajdują się aktualnie w ciężkiej sytuacji i muszą zacząć zdobywać punkty, aby uniknąć powrotu do drugiej ligi. Goście mają tylko trzy punkty przewagi nad strefą spadkową i również zdaja sobie sprawę, że takie spotkanie jak te, na które przyjdzie im wyjechać do Elbląga są idealną szansą na zdobycie cennych punktów, które pozwolą oddalić się od dolnych rejonów tabeli.

Wizja awansu oddala się od Pogoni, która po świetnym początku sezonu spuściła z tonu, czego efektem jest rosnąca strata do lidera z Bydgoszczy, w tym momencie Portowcy tracą już dziewięć punktów do liderującego Zawiszy. Przewaga sobotniego rywala Pogoni- Bogdanki Łęczna, nad drużyną Artura Płatka to już jednak tylko cztery punkty i kibice z Szczecina wierzą,  że właśnie to spotkanie pozwoli ich ulubieńcom wrócić do walki o awans. Bogdanka jednak nie przyjedzie do Szczecina na wycieczkę , a będzie chciała udowodnić, że również w tak prestiżowych spotkaniach jest w stanie grać ładnie, ofensywnie, a przede wszystkim skutecznie i swoim zwycięstwem utrzymać premiowaną awansem drugą lokatę.

Mimo, że jeszcze kilka miesięcy temu drużyny Arki i Zawiszy dzieliły dwie klasy rozgrywkowej na korzyść Arkowców, to w tym momencie to Zawisza wyprzedza w pierwszoligowej tabeli rywali z Gdyni aż o szesnaście punktów i sobotni wyjazd do Trójmiasta będzie dla lidera rozgrywek szansą na utrzymanie się na szczycie tabeli. Mecz w Gdyni będzie jednak z pewnością zaciętym spotkaniem i dla Zawiszy mecz w Gdyni nie będzie spacerkiem, a tak prestiżowe spotkanie będzie dla Arki szansą na cenne zwycięstwo, które da bardzo ważne punkty. Zawisza jest jedyną niepokonaną drużyną ligi, dlatego również w tym spotkaniu to właśnie lider rozgrywek będzie faworytem tego spotkania.

Po niedosycie związanym z remisem ugranym ostatnio w Radzionkowie, Sandecja Nowy Sącz liczy na zwycięstwo w niełatwym spotkaniu z Flotą Świnoujście. Flota jednak wciąż trzyma się ścisłej, ligowej czołówki i dlatego podróż przez całą Polskę drużyna Wyspiarzy będzie chciała uwieńczyć zwycięstwem. W Nowym Sączu również oczekiwać możemy zaciętego boju, w którym ciężko wskazać faworyta do zwycięstwa.

W górę tabeli pnie się coraz wyraźniej Warta Poznań, a tym razem Zielonym przyjdzie podjąć na Stadionie Miejskim w Poznaniu jednego z czarnych koni rozgrywek- Kolejarza Stróże. Małopolski rywal musi być przyjęty w Poznaniu z odpowiednim respektem, który jednak nie ma prawa przerodzić się w strach przed rywalem. Zwycięstwo gospodarzy w tym spotkaniu pozwoli im wyprzedzić niedzielnego rywala co może jeszcze bardziej wzmóc apetyt Warty na zwycięstwo. Mimo tego, że aktualnie to Kolejarz zajmuje wyższą lokatę w ligowej tabeli to właśnie w zespole z Poznania musimy upatrywać faworyta do zwycięstwa.

Program 13 kolejki pierwszej ligi:

Wisła Płock – KS Polkowice, piątek g. 18:30
Polonia Bytom – GKS Katowice, piątek g.19:45
Dolcan Ząbki – Piast Gliwice, sobota g.15:00
Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Ruch Radzionków, sobota g.15:00
Olimpia Elbląg – Olimpia Grudziądz, sobota g.16:00
Pogoń Szczecin – Bogdanka Łęczna, sobota g. 17:00
Arka Gdynia – Zawisza Bydgoszcz, sobota g.17:30
Sandecja Nowy Sącz – Flota Świnoujście, sobota g.19:00
Warta Poznań – Kolejarz Stróże, niedziela g.16:00