Hit sezonu! Ruch Radzionków – BKS Stal Bielsko-Biała

Drużyna z Białej w ostatniej kolejce jedynie zremisowała przed własną publicznością z Victorią Chróścice 1:1, przez co pozwoliła dogonić się w tabeli LZS Leśnicy. Siłą Stali są jednak mecze wyjazdowe. Co prawda jedyną porażkę w bieżącym sezonie Stal doznała właśnie na wyjeździe (w trzeciej kolejce z Silesiusem), z Ruchem w Zdzieszowicach wywalczyła punkt, jednak wszystkie pozostałe wyjazdowe potyczki czerwono – żółto – zielonych kończyły się ich zwycięstwami. Pewnym punktem wicelidera jest też obrona, Stal tuż za Ruchem Radzionków legitymuje się najlepszą defensywą w lidze. Ruch Radzionków to z kolei królowie własnego boiska, o czym świadczy komplet zwycięstw na swoim terenie i zaledwie jedna stracona bramka. „Cidry” to także między innymi najskuteczniejszy atak. Te suche statystyki obrazują najlepiej, jak wyrównane zespoły wybiegną naprzeciw siebie w sobotnim meczu.

Jednak to Ruch Radzionków będzie zdecydowanym faworytem, osiem punktów przewagi w tabeli nad Stalą i Leśnicą daje temu najlepszy wyraz. Radzionkowianie po prawdzie nie muszą już oglądać się za swoje plecy, konkurencja pozostała już tak daleko w tyle. I choć wśród piłkarzy oraz sztabu szkoleniowego panuje zdrowa skromność i ostrożność, my możemy sobie powiedzieć otwarcie i dosadnie – zawodnicy i trenerzy Ruchu okazaliby się frajerami, gdyby taką przewagę wiosną zaprzepaścili! Tym bardziej, że wygrywając z drużyną z Bielska – Białej przewaga nad Stalą wzrosłaby aż do jedenastu punktów, a przecież i trzecia w tabeli Leśnica wcale nie będzie zdecydowanym faworytem w pojedynku w Kędzierzynie – Koźlu z piątym w tabeli i bardzo dobrze szczególnie na wyjazdach spisującym się Energetykiem ROW Rybnik.

Stal w każdym razie przyznaje otwarcie, że w Radzionkowie nie będzie murować własnej bramki, i że na mecz z Ruchem przyjedzie po punkty. A to już zapowiedź świetnego i pełnego emocji spotkania!

Drużyna z Bielska – Białej to po Ruchu Radzionków i Energetyku ROW Rybnik najbardziej znany i utytułowany klub trzeciej ligi opolsko – śląskiej, choć nigdy nie grał on w Ekstraklasie, a i czasy drugoligowej świetności ma już dawno za sobą, a dziś pozostaje w cieniu lokalnego rywala Podbeskidzia, to jednak takie nazwiska jak Józef Młynarczyk czy Antoni Piechniczek na trwałe zapisały się w historii tego klubu. Stal od wielu sezonów nie potrafi wznieść się powyżej czwartego poziomu rozgrywek. Najbliżej awansu była w sezonie 2005/2006, kiedy wygrała swoją grupę czwartej ligi, jednak w barażach musiała uznać wyższość GKS-u Katowice, przegrywając w dwumeczu 0:3 (dwie z tych bramek dla „Gieksy” zdobył Gielza). Z kolei w poprzednim sezonie utrzymanie w (nowej) trzeciej lidze Bielszczanie zajmując w lidze czwarte miejsce zapewnili sobie dopiero po barażach, pokonując Górnika MK Katowice, którego bramki strzegł wówczas Ciasnocha. Wysokie obecne miejsce w tabeli jest jednak drobnym zaskoczeniem, gdyż to raczej inne zespoły typowano przed sezonem do włączenia się do walki o awans. Jednak kto wie, czy wynik punktowy Stali nie byłoby jeszcze lepszy, gdyby nie perypetie z własnym stadionem, i konieczność gry części domowych spotkań na gościnnym obiekcie Rekordu Bielsko – Biała, oraz fakt skróconego (przez baraże) okresu przygotowawczego przed sezonem. Sami piłkarze Stali najpierw ostrożnie oceniali swoje szanse, mówili o miejscu w środku tabeli, jednak z czasem, w myśl powiedzenia, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, coraz bardziej Stal zaczyna wierzyć w siebie. Do Radzionkowa przyjedzie z pewnością bez kompleksów.

Wśród podopiecznych trenera Mandli – wcześniej przez piętnaście lat związanego z Walką Makoszowy – wyróżnić na pewno trzeba doświadczonego obrońcę Antczaka, przez lata grającego dla Zagłębia Sosnowiec, mającego na swoim koncie występy w Ekstraklasie w barwach Amici Wronki. W drugiej lidze grali też obrońca Rucki czy napastnik Gałgan, reprezentujący barwy Podbeskidzia Bielsko – Biała. Drugiej ligi w Ruchu Chorzów „liznął” też pomocnik Musiał, a ostatnio związany z Walką Makoszowy Rejmanowski reprezentował też na trzecioligowym poziomie Polonię Bytom. Wspomniany Gałgan oraz pomocnik Chmiel – zdobywcy pięciu bramek – to najskuteczniejsi piłkarze Stali. Trzykrotnie do bramek rywali trafiali Musiał i Papatanasiu.

Początek spotkania Ruchu Radzionków z BKS Stalą Bielsko – Biała w sobotę 15 listopada o godzinie 13:00. Mecz poprowadzi sędzia Bielawski z Katowic. Obecność na stadionie obowiązkowa!

TomRR