Michal Farkas trenerem Ruchu Radzionków

Michal Farkas został nowym trenerem Ruchu Radzionków. 37-letni szkoleniowiec podpisał z “Cidrami” kontrakt obowiązujący do końca trwającego sezonu, z możliwością jego przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

Słowak zastąpił na stanowisku Marcina Dziewulskiego, którego umowa została przed tygodniem rozwiązana za porozumieniem stron. We wtorek poprowadził pierwszy trening z drużyną, którą przez ostatni tydzień w trybie tymczasowym zarządzał Marcin Trzcionka. W sobotę Farkas zadebiutuje w nowej roli domowym meczem z Przemszą Siewierz.

– Wierzę, że trener Michal Farkas pomoże drużynie w ustabilizowaniu formy i da jej impuls do tego, by szybko wróciła do ligowej czołówki. Szanując i dziękując za włożoną w pracę dla klubu trenerowi Marcinowi Dziewulskiemu uznaliśmy, że formuła tej współpracy została wyczerpana, a Ruch po niezadowalającym starcie rozgrywek potrzebuje nowego bodźca i świeżego spojrzenia. Jesteśmy przekonani, że trener Michal Farkas dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, poprowadzi “Cidry” we właściwym, wspólnie obranym kierunku – mówi prezes Witold Wieczorek. – Jestem pewien, że trzymając się razem, z tą ekipą możemy wiele osiągnąć, a ruchy które obecnie czynimy w klubie w niedalekiej przyszłości będą owocować. Z tego miejsca apeluję do “Żółto-Czarnej” społeczności o cierpliwość i wsparcie. Gwarantuję, że każdemu z nas zależy na dobru Ruchu Radzionków – podkreśla prezes Wieczorek.

W sztabie Michala Farkasa pozostanie trener bramkarzy, Jacek Jankowski. Grającym asystentem nowego szkoleniowca został Marcin Trzcionka, który w ubiegłym tygodniu – w trybie tymczasowym – prowadził zajęcia drużyny i pełnił funkcję trenera w meczach z Przyszłością Nowe Chechło i Victorią Częstochowa. – Marcin zasługuje na osobne słowa podziękowania. Nasz kapitan i nowy asystent trenera jest w Radzionkowie osobą, na której klub w każdych okolicznościach może polegać – zaznacza sternik “Cidrów”.

Kim jest Michal Farkas?

Farkas jest w Radzionkowie dobrze znany. Jeszcze jako zawodnik występował w ekipie “Żółto-Czarnych”, w 2010 roku pomagając jej w awansie na zaplecze Ekstrklasy. Wcześniej grał również w barwach słowackiego FC Nitra i czeskiego FK Jablonec, a już po przygodzie z “Cidrami” reprezentował barwy GKS-u Katowice, Zagłębia Sosnowiec i Odry Wodzisław. W międzyczasie wrócił również na Narutowicza, rozgrywając jedną, III-ligową rundę dla Ruchu.

Po zakończeniu kariery Farkas pozostał w Polsce i zajął się pracą w charakterze szkoleniowca. Doświadczenie zbierał w Sosnowcu, gdzie prowadził drużyny młodzieżowe, a przez trzy lata był asystentem szkoleniowców Zagłębia: Dariusza Dudka, Valdasa Ivanauskasa, Dariusza Banasika i Radosława Mroczkowskiego. Przez dwa lata pełnił również funkcję dyrektora sportowego miejscowej Akademii, z której przeniósł się do Radzionkowa, podejmując się pracy w charakterze koordynatora grup juniorskich Szkoły Mistrzostwa Sportowego.