Wiosnę witamy w Łaziskach

Uff, w końcu. Po długiej zimowej przerwie i ciągnącym się tygodniami okresie przygotowawczym wracamy do walki o ligowe punkty. Niepokonany w meczach sparingowych Ruch zmierzy się jutro o godzinie 13:00 na wyjeździe z Polonią Łaziska Górne. Chcąc liczyć się w walce o awans i gonić lidera “Cidry” muszą wygrywać mecz ze meczem. W tym kontekście dobry start rundy wiosennej wydaje się dla podopiecznych trenera Marcina Dziewulskiego obowiązkiem.

Patrząc w tabelę trudno nie upatrywać faworyta tego meczu w Ruchu Radzionków. Żółto-czarni są na drugim miejscu, Polonia Łaziska Górne jest trzecia od końca, a obie te drużyny dzieli aż dwadzieścia cztery punkty.

Także historia ostatnich meczów z tym rywalem jest dla radzionkowian bardzo korzystna. Wiosną wygraliśmy z Polonią 2:0, a i we wcześniejszych czterech kolejnych meczach – czy to u siebie czy na wyjeździe – zawsze sięgaliśmy po trzy punkty. Ogółem historia gier z Polonią Łaziska Górne to jedenaście potyczek, w których zdecydowana większość była udana dla radzionkowian. Trzeba jednak pamiętać, że w trzecioligowym sezonie 2013/14 ponieśliśmy w Łaziskach Górnych jedną z najwyższych porażek w historii klubu, bo aż 1:6.

W dwudziestym pierwszym wieku jest to jednak jedyna strata punktów w starciu z tym przeciwnikiem. Aby przypomnieć sobie wcześniejsze ich zmagania trzeba cofnąć się do lat osiemdziesiątych, gdy przewagę w tych meczach osiągała Polonia, która w sezonach 1981/82 (obie drużyny walczyły wtedy o awans!) i 1986/87 (obie drużyny zakończyły sezon w środku stawki) wygrała z Ruchem dwa razy, raz padł remis, a raz zwyciężali piłkarze z Radzionkowa.

Bilans ostatnich meczów z Polonią Łaziska Górne:

2021/22
Ruch – Polonia 2:0 (Kuliński, Boudguiga)

2020/21
Polonia – Ruch 0:2 (Wojsyk, Szromek)
Ruch – Polonia 4:0 (Boudguiga, Cichecki, Kopeć, Szromek)

2017/18
Polonia – Ruch 1:2 (Wojsyk 2)
Ruch – Polonia 2:0 (Trzcionka, Piecuch)

2013/14 (III liga)
Polonia – Ruch 6:1 (Farkaš)
Ruch – Polonia 3:0 (Sadowski, Cziba, Sobas)

Poprzednie mecze:
1986/87 (liga okręgowa)
1981/82 (liga okręgowa)

Ogółem:
7 zwycięstw, 1 remis, 3 porażki, bramki: 20:12

Pierwszy mecz po przerwie zimowej jest jednak zawsze niewiadomą. Gra Ruchu w sparingach mogła się podobać, ale pamiętać musimy, że próba generalna z Zagłębiem Sosnowiec w ostatnią sobotę nie doszła do skutku.