Gonimy “Zielonych”. historia rywalizacji z Szombierkami

W odróżnieniu od meczu na szczycie tabeli z MKS Myszków, w którym historia wzajemnej rywalizacji wyraźnie pokazywała dominację radzionkowian, w przypadku zapowiadającego się równie ciekawie – bo przecież derbowego – starcia z Szombierkami Bytom wygląda to zgoła inaczej. Historycznie lepszy bilans tych spotkań mają na swoim koncie popularni “Zieloni”, a już szczególnie niekorzystnie dla “Cidrów” wyglądają mecze rozgrywane w gościach. Choć akurat jedyne wyjazdowe zwycięstwo odnieśliśmy tam w ostatnim meczu – nie ligowym, a rozgrywanym w ramach jednorazowego tzw. Pucharu Stulatków.

Również ogółem ostatnia potyczka z Szombierkami – jesienią obecnego sezonu – zakończyła się wyraźną wiktorią żółto-czarnych. To, plus oczywiście znakomita postawa naszej drużyny w całym sezonie i w ostatnich meczach (za nami seria pięciu kolejnych zwycięstw w bilansem bramkowym 21:0!) pozwala mieć nadzieję, że w sobotę przywieziemy drugi w historii komplet punktów z dzielnicy Bytomia. Gdyby tak się stało, to w bilansie całej historii meczów doprowadzilibyśmy do punktowego remisu.

Rywalizację z “Zielonymi” podzielić można na dwa etapy. W dwudziestym wieku, gdy tych spotkań rozegrano zaledwie cztery, zdecydowanie lepszy był Ruch, który wygrywał u siebie, a z wyjazdów przywoził punkt. Sytuacja zmieniła się w dwudziestym pierwszym wieku. Nie dość, że derbowego spotkania tych rywali się zintensyfikowały, to jeszcze zaczęły one wyglądać wyraźnie na korzyść Szombierek. W gościach, oprócz wspomnianego wyżej wygranego meczu, przegrywaliśmy wszystko, a i Radzionkowie (czy wcześniej w Bytomiu-Stroszku) udawało się graczom z Bytomia wygrywać. Pora odwrócić tę złą serię, i zacząć nową – sobotnia wygrana lub przynajmniej remis byłby już trzecim z rzędu meczem z Szombierkami bez porażki. Takiej serii w obecnym stuleciu jeszcze nie było.

2021/22 (IV liga)
Ruch – Szombierki Bytom 3:0 (Zalewski, Harmata, Kopeć)

2020/21 (IV liga)
Ruch – Szombierki Bytom 0:0
Ruch – Szombierki Bytom 1:3 (Puchar Polski) (Szromek)
Szombierki Bytom – Ruch 1:2 (Puchar Stulatków) (Boudguiga, Trzcionka)
Szombierki Bytom – Ruch 2:1 (Kopeć)

2019/20 (IV liga)
Ruch – Szombierki Bytom 2:5 (Szromek 2)

2017/18 (IV liga)
Ruch – Szombierki Bytom 1:0 (Banaś)

Szombierki Bytom – Ruch 3:1 (Kajda)

2016/17 (IV liga)
Szombierki Bytom – Ruch 3:0

Ruch – Szombierki Bytom 3:0 (walkower – Puchar Polski)
Ruch – Szombierki Bytom 4:0 (Banaś, Rocki 2, Trzcionka)

2013/14 (III liga)
Szombierki Bytom – Ruch 3:0
Ruch – Szombierki Bytom 2:3 (Cziba, Sobas)

1996/97 (II liga)
Szombierki Bytom – Ruch 0:0
Ruch – Szombierki Bytom 2:1

1952 (II liga)
Szombierki Bytom – Ruch 2:2
Ruch – Szombierki Bytom 2:1

Ogólny bilans 16 meczów z Szombierkami (licząc wszystkie rozgrywki, bez uwzględnienia walkowera):
6 wygranych, 3 remisy, 7 porażek, bramki: 23:27

Ogólnym bilans 7 wyjazdowych meczów z Szombierkami (licząc wszystkie rozgrywki):
1 wygrana, 2 remisy, 4 porażki, bramki: 6:14