Odeszli z Ruchu Radzionków – podsumowanie

W Ekstraklasie, gdzie z powodzeniem grają już przecież bardzo dobrze kojarzeni i wspominani z występów w barwach Ruchu w ostatnich latach Łukasz Skorupski, Paweł Giel, Mateusz i Michał Mak, Miłosz Przybecki, czy od niedawna także Tomasz Foszmańczyk, szansę zagrać będzie miało tylko dwóch piłkarzy.
A przecież wydawało się, że może być ich o wiele więcej. Do Górnika Zabrze powracał przecież z wypożyczenia do Ruchu Bartosz Kopacz, do Wisły Kraków Michał Nalepa, kończyło się także wypożyczenie do Radzionkowa z Zagłębia Lubin Krzysztofa Danielewicza. Ostatecznie jednak wszyscy oni spotkają się na boiskach pierwszej ligi, i podobnie jak Wrzesień, zagrają w klubach, które liczyć się mogą w walce o awans do Ekstraklasy. Kopacz został wypożyczony do Zawiszy Bydgoszcz, Nalepa do Termalici Bruk-Betu Nieciecza, a Danielewicz wybrał ofertę Cracovi. I cała trójka w pierwszych meczach sezonu była podstawowymi zawodnikami swoich nowych klubów. Zanim przedstawimy pozostałych piłkarzy, którzy najbliższe miesiące spędzą w pierwszej lidze, a tak stanie się w przypadku zdecydowanej większości byłych piłkarzy Ruchu, powiedzmy o tych, którzy mają szansę pokazać się w najwyższej w Polsce lidze.
To Sebastian Radzio w Widzewie Łódź i bramkarz Krzysztof Baran w Jagielloni Białystok. Na razie jednak ani jeden ani drugi na boisku się nie pokazał. Dlatego oczy wszystkich kibiców Ruchu będą najpewniej zwrócone do Szczecina, gdzie przeniósł się tercet trenerów Ruchu – Artur Skowronek, Grzegorz Mokry i Grzegorz Żmija. Debiut mięli fantastyczny.
W pierwszej lidze tymczasem grać bądą: w barwach Dolcanu Ząbki Emil Wrażeń, w barwach Cracovi Marcin Krzywicki, w barwach GKS Tychy Łukasz Tumicz i Piotr Rocki, w barwach Kolejarza Stróże Adam Giesa, a w barwach Sandecji Nowy Sącz Marcin Kowalski i Wojciech Mróz. Czterech pierwszych, podobnie jak Kopacza, Nalepę i Danielewicza już zaliczyć można do podstawowych zawodników swoich byłych klubów. Swoją drogą do Tumicza i Rockiego w Tychach dołączył też Dawid Jarka, a w Nowym Sączu Kowalski z Mrozem spotkali Kamila Szymurę.
Do tego grona nie dołączył Marcin Biernat, którego Cracovia wypożyczyła tym razem do drugoligowej Puszczy Niepołomice. W drugiej lidze, zagrają też Mariusz Muszalik w barwach Energetyka ROW Rybnik, bramkarz Seweryn Kiełpin w Wiśle Płock i Rafał Otwinowski, którego Górnika Zabrze wypożyczył do Chrobrego Głogów.
W trzeciej lidze opolsko-śląskiej w drużynie LZS Piotrówka ostatecznie pozostał szukający klubu w pierwszej lidze Idrissa Cissé, a dołączyła do niego aż trójka piłkarzy, którzy do końca wierzyli w pozostanie Ruchu w pierwszej lidze, i zamierzali w Radzionkowie pozostać. Mowa o Marcinie Trzcionce, Marcinie Dziewulskim i Mateuszu Cieluchu. Ponadto do Szczakowianki Jaworzono wypożyczony z Radzionkowa został bramkarz Piotr Adamek.
W ligowej piłce nie oglądać już będziemy Mateusz Lebka i Piotra Łopucha. Pierwszy wrócił do zespołu Młodej Ekstraklasy Górnika Zabrze. Drugi zaś porzucił grę na dużym boisku i przekwalifikował się na piłkę nożną halową. Będzie można go oglądać w ekstraklasowej drużynie w tym sporcie w barwach Clearexu Chorzów.

Ze zdjęcia będącego ilustracją tego zostawienia pozostali w Ruchu Radzionków jedynie masażysta Marek Zorzycki i kierownik drużyny Dariusz Okoń, który zostanie teraz trener juniorów w klubie.


Z Ruchu Radzionków odeszli:

Krzysztof Baran – Jagiellonia Białystok (powrót z wypożyczenia)
Sebastian Radzio – Widzew Łódź (powrót z wypożyczenia)
Emil Wrażeń – Dolcan Ząbki via Widzew Łódź (powrót z wypożyczenia)
Krzysztof Danielewicz – Cracovia Kraków
Marcin Biernat – Puszcza Niepołomice via Cracovia Kraków (powrót z wypożyczenia)
Idrissa Cisse – LZS Piotrówka (powrót z wypożyczenia)
Marcin Krzywicki – Cracovia Kraków (powrót z wypożyczenia)
Michał Nalepa – Termalica Bruk-Bet Nieciecza via Wisła Kraków (powrót z wypożyczenia)
Rafał Otwinowski – Chrobry Głogów via Górnik Zabrze (powrót z wypożyczenia)
Bartosz Kopacz – Zawisza Bydgoszcz via Górnik Zabrze (powrót z wypożyczenia)
Piotr Rocki – GKS Tychy
Adam Giesa – Kolejarz Stróże
Marcin Kowalski – Sandecja Nowy Sącz
Wojciech Mróz – Sandecja Nowy Sącz
Łukasz Tumicz – GKS Tychy
Seweryn Kiełpin – Wisła Płock
Mateusz Lebek – Górnik Zabrze
Mariusz Muszalik – Energetyk ROW Rybnik
Marcin Dziewulski – LZS Piotrówka
Mateusz Cieluch – LZS Piotrówka
Piotr Łopuch – zrezygnował z gry w piłkę
Piotr Adamek – Szczakowianka Jaworzno (wypożyczenie)
Marcin Trzcionka – LZS Piotrówka
Mateusz Wrzesień – Flota Świnoujście

Trenerzy:
Artur Skowronek – Pogoń Szczecin
Grzegorz Mokry – Pogoń Szczecin
Grzegorz Żmija – Pogoń Szczecin