Zapowiedź dwudziestej kolejki pierwszej ligi

Pojedynek Piasta z ŁKS-em może mieć kolosalne znaczenie dla końcowego wyglądu szczytu tabeli. Aktualny lider z Łodzi ma nad gliwiczanami cztery punkty przewagi, jeśli w Wodzisławiu ŁKS zdobędzie komplet punktów ta przewaga wzrośnie już do siedmiu oczek, co znacznie skomplikuje Piastunkom realizacje planu powrotu do Ekstraklasy. Jednak gospodarze tego spotkania zdają sobie sprawę z tego, że będzie to mecz „o sześć punków”, dlatego na stadionie w Wodzisławiu, gdzie wygrali wszystkie dotychczasowe spotkania i tym razem będą chcieli udowodnić swoją siłę.
W sobotę jako pierwsi, bo o godzinie piętnastej na murawy stadionów w Gorzowie i Kluczborku wybiegną drużyny GKP i MKS-u, oraz ich rywale ze Stróż i Polkowic. Jeżeli pierwsze z tych spotkań można podobnie jak piątkowy mecz potraktować jako mecz o więcej niż trzy punkty, bo o zapewnienie sobie przewagi nad rywalem jak i nad strefą spadkową, to w Kluczborku będziemy świadkami meczu ligowego przeciętniaka, jakim trzeba nazwać MKS, oraz ambitnego beniaminka, Górnika Polkowice, który po ubiegłotygodniowym zwycięstwie nad Podbeskidziem Bielsko-Biała z pewnością będzie chciał potwierdzić swoją wysoką, wiosenną formę.
Natomiast Górale z Bielska-Białej za zadanie będą mieli pokonać szesnastą drużynę tabeli – Termalice Nieciecza. W Bielsko-Białej już mogą być zadowoleni z tego sezonowych osiągnięć. Nikt bowiem nie wierzy w to, że Podbeskidzie nie poprawi swojej najlepszej w historii klubu, czwartej lokaty w pierwszoligowej tabeli, a wyeliminowanie Wisły Kraków i tym samym awans do półfinału rozgrywek o Puchar Polski jest już największym sukcesem Górali w tych rozgrywkach. Zatem w sobotnie popołudnie kibice zebrani na bielskim stadionie będą oczekiwać wyłącznie zwycięstwa nad rywalem z Małopolski.
Pojedynek Bogdanki Łęczna z Odrą Wodzisław to kolejne spotkanie ligowych sąsiadów. Jednak mimo tego, że obie drużyny dzielą zaledwie dwa oczka, faworyta należy upatrywać w gospodarzach, którzy wiosną zdobyli już cztery punkty, co jest dla nich dobrym prognostykiem przed sobotnim meczem w odniesieniu do zerowego wiosną dorobku punktowego gości z Wodzisławia.
Niedaleki wyjazd czeka czwartą siłę pierwszej ligi – Flotę Świnoujście. Wyspiarze, którzy wciąż mają realne szanse nawet na awans do Ekstraklasy zagrają w Szczecinie z będącą w sporym dołku Pogonią. Jeżeli Portowcy przed własną publicznością nie zdobędą punktów w sobotnim spotkaniu to kolejny tydzień spędzą w strefie spadkowej.
Ostatnie, sobotnie spotkanie odbędzie się na południu kraju, a konkretnie w Nowym Sączy, gdzie Sandecja podejmie Ruch Radzionków. Dla gospodarzy będzie to pierwszy mecz rozgrywany na własnym obiekcie przy sztucznym oświetleniu, jednak z pewnością nie to powinno być dla nich największą mobilizacją. Po porażce z Flotą Sandecja straciła dystans do czołówki i tylko seria zwycięstw w kolejnych spotkaniach może taki stan rzeczy odwrócić. Goście z Radzionkowa nie kryli niezadowolenia ze swojej gry w inaugurującym dla nich wiosnę meczu z Gorzowskim Klubem Piłkarskim, a najlepszym potwierdzeniem prawdziwości ich słów będzie lepsza gra i walka o punkty w Nowym Sączu.
Wygrane w Niecieczy i Wodzisławiu Śląskim pozwoliły Warcie Poznań opuścić strefę spadkową, dlatego w niedzielnym meczu z GKS-em Katowice poznaniacy będą chcieli podtrzymać swoją dobrą, wiosenną passę i obnażyć słabości gości z Katowic, co może być kolejnym krokiem prowadzącym do ligowego utrzymania.
Spotkanie, które odbędzie się w niedzielę w Ząbkach można natomiast traktować jako odwrotność piątkowego meczu Piasta z ŁKS-em. Jeżeli w Wodzisławiu stawką jest zachowanie szans na awans do Ekstraklasy to w Ząbkach Dolcan powalczy z KSZO o podtrzymanie nadziei na utrzymanie się na jej zapleczu.

Program osiemnastej kolejki pierwszej ligi:

Piast Gliwice – Łódzki Klub Sportowy, piątek g. 20:30
Gorzowski Klub Piłkarski – Kolejarz Stróże
, sobota g. 15:00
MKS Kluczbork – Górnik Polkowice
, sobota g. 15:00
Podbeskidzie Bielsko-Biała – Termalica Bruk-Bet Nieciecza
, sobota g. 17:00
Bogdanka Łęczna – Odra Wodzisław
, sobota g. 17:00
Pogoń Szczecin – Flota Świnoujście
, sobota g. 17:00
Sandecja Nowy Sącz – Ruch Radzionków
, sobota g. 18:00
Warta Poznań – GKS Katowice
, niedziela g. 14:00
Dolcan Ząbki – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
, niedziela g. 14:00